Türgi valitsusvastastel meeleavaldustel lõppu ei paista

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Taksimi väljakule kogunenud inimesed hüüdsid valitsusvastaseid loosungeid.
Taksimi väljakule kogunenud inimesed hüüdsid valitsusvastaseid loosungeid. Foto: OSMAN ORSAL/REUTERS

Türgis jätkusid meeleavaldused, kus politsei ründas rahvast pisargaasiga ning vägivaldsemad meeleavaldajad põletasid autokumme ja loopisid ilutulestikurakettidega politseinikke.


Valitsusvastastest meeleavaldustest välja kasvanud rahutused on suurim väljakutse 10 aastat võimul olnud peaminister Recep Tayyip Erdoğanile. Istanbulis tulid tänavaile kümned tuhanded inimesed, lisaks toimusid protestid pealinnas Ankaras, Izmiris ja Adanas.

Enamasti rahumeelsetel protestidel nõuti Erdoğani tagasiastumist.

Kohaliku meedia andmeil said Ankaras mitmed inimesed vigastada, kui politseinikud ajasid veekahurite ja pisargaasiga laiali umbes 10 000 inimesest koosnenud rahvahulga.

Istanbuli kuberner Hüseyin Avni Mutlu, kes andis algse käsu meeleavaldajate ründamiseks ja rahutused vallandas, esines suhtlusvõrgustikus Twitter vabandusega ja ütles, et sooviks ise Taksimi väljakul demonstrantide seas olla.

Lääne-Istanbulis töölislinnaosas Gazis puhkesid ägedad kokkupõrked, kus meeleavaldajad loopisid politseinikke süütepudelitega ja mõnitasid neid.

Möödunud nädalast on tuhanded türklased avaldanud meelt Erdoğani ja tema islamijuurtega Õigluse ja Arengu Partei (AKP) vastu. Kriitikute sõnul on 2002. aastast võimul olnud AKP näidanud üles süvenevaid autoritaarsuse ilminguid ja hakanud oma konservatiivseid vaateid ilmalikule riigile peale suruma.

Rahutused said alguse 31. mail politsei ülemäärasest jõukasutusest rahulike meeleavaldajate kallal, kes protestisid Istanbuli Gezi parki kavandatava ostukeskuse vastu. Istanbulist üle riigi levinud rahutustes on surma saanud kolm inimest.

Valitsus kinnitas eile, et märul on kontrolli all, ent juba mõne tunni pärast oli Taksimi väljakul rekordarv protestijaid.

Erdoğan sõitis pühapäeval Istanbulist Adanasse, kus teda ootasid tuhanded lippe lehvitavad toetajad.

Valitsuse teised liikmed ja president Abdullah Gül on rahutuste puhkemise järel leplikuma hoiaku võtnud. Istanbuli kuberner Hüseyin Avni Mutlu, kes andis algse käsu meeleavaldajate ründamiseks ja rahutused vallandas, esines suhtlusvõrgustikus Twitter vabandusega ja ütles, et sooviks ise Taksimi väljakul demonstrantide seas olla.

«Protsess on valitsuse kontrolli all, see on normaliseerumas ja minemas vastavusse terve mõistusega,» ütles asepeaminister Hüseyin Çelik laupäeval Istanbulis ajakirjanikele. Ta tõrjus kommentaare, et rahutuste tõttu võidakse korraldada ennetähtaegsed valimised.

Üritades pingeid leevendada, teatas Istanbuli linnapea Kadir Topbaş eile, et parki ei muudeta kaubanduskeskuseks, kuid Ottomani-aegsete kasarmute ümberehitustööd jätkuvad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles