Türgi peaminister alustas protestiliikumise juhtidega läbirääkimisi

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valitsusvastased meeleavaldajad lehvitavad Türgi lippu, millele on riigi rajanud Mustafa Kemal Atatürki foto.
Valitsusvastased meeleavaldajad lehvitavad Türgi lippu, millele on riigi rajanud Mustafa Kemal Atatürki foto. Foto: SCANPIX

Türgi peaminister Recep Tayyip Erdoğan pidas eile hilisõhtul esimesi kõnelusi valitsusvastase protestiliikumise juhtidega.

Erdoğan kohtus rahutuste tulipunktiks oleva Istanbuli pargi toetusühenduse Taksimi Solidaarsus (Taksim Dayanışması, Taksim Solidarity) esindajatega. Öine kohtumine toimus peaministri Ankara residentsis ja kestis mitu tundi.

Valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) esindaja Hüseyin Çelik ütles pärast kõneluste lõppu, et valitsus ei võta pargis midagi ette enne rahvahääletust selle tuleviku üle.

Pinged jätkusid ka ööl vastu tänast politsei lasi Ankara kesklinnas umbes kahesaja protestija vastu käiku pisargaasi.

Istanbulis eirasid tuhanded meeleavaldajad Erdoğani eilset korraldust Gezi pargist lahkuda ja ööbisid seal. Taksimi Solidaarsus lükkas eelnevalt tagasi valitsuse ettepaneku korraldada pargi arendamise üle referendum.

Erdoğan andis eile Istanbuli meeleavaldajatele viimase hoiatuse, käskides neil Gezi pargist lahkuda.

Rahutused said alguse 31. mail keskkonnakaitsjate soovist päästa Gezi pargi 600 puud, mis jäänuks jalgu seal taastada otsustatud Osmanite-aegsetele sõjaväekasarmutele. Meeleavalduse jõhker mahasurumine tõi tänavatele tuhanded protestijad ja rahutused levisid üle riigi.

Kriitikute sõnul on 2002. aastast võimul olnud AKP näidanud üles süvenevaid autoritaarsuse ilminguid ja hakanud oma konservatiivseid vaateid ilmalikule riigile peale suruma.

Rahutustes on saanud surma neli inimest ja vigastada umbes 5000 demonstranti.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles