ELi välisministrid ühtlustavad Vilniuses seisukohti Süüria osas

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Vilniusesse kahepäevasele kohtumisele kogunenud Euroopa Liidu (EL) välisministrid kavatsevad reedel ja laupäeval ühtlustada liikmesriikide seisukohti Süüria kriisi ning Lääne võimalike õhulöökide osas president Bashar al-Assadi väidetavalt keemiarelvi kasutanud režiimi vastu.

«Tõenäoliselt saab peamiseks arutlusküsimuseks Süüria. Meil on tarvis koordineeritumat lähenemist,» lausus Leedu välisminister Linas Linkevičius ajakirjanikele kohtumise eel. «Ma olen kindel, et arutelude järel suudame me jõuda paremini koordineeritud seisukohani, ühisema vaatenurgani.»

EL-i välispoliitikajuht Catherine Ashton sõnas reedel, et välisministrid peavad Vilniuse kohtumise ajal hoolikalt silmas ka samal ajal Peterburis aset leidvaid G20 liidrite kõnelusi.

EL-i eesistuja Leedu võõrustatud kõnelustega liitub laupäeval ka USA välisminister John Kerry, kes tutvustab kõige tõenäolisemalt kolleegidele ka viimaseid tõendeid selle kohta, et Damaskuse keemiarünnaku korraldamises on süüdi Süüra valitsus.

Leedust sõidab Kerry Pariisi. Prantsusmaa on USA üks tähtsamaid liitlasi, kes selgelt toetab Süüria ründamist.

Prantsuse välisminister Laurent Fabius ütles reedel, et Euroopa Liit ei peaks ära ootama ÜRO relvastusinspektorite raportit keemiarelva kasutamise kohta Süürias ning nõustuma, et 21. Augusti rünnaku eest vastutab president Bashar al-Assadi režiim.

Fabius ütles Vilniuses EL-i välisministrite kohtumisel, et ÜRO inspektoritele ei tehtud ülesandeks otsustada, kes on süüdi ja nad võivad üksnes kinnitada rünnaku toimumist - «küsimust, mille vastus on kõigile teada».

Prantsusmaa on varem teatanud, et riigi relvajõud valmistuvad võimalikuks sõjaliseks löögiks Süüria vastu. Prantsusmaa on ainus EL-i liige, kes on avalikult toetanud USA president Barack Obama üleskutset karistada Assadi keemiarünnaku eest, vajadusel ka ilma ÜRO heakskiiduta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles