USA allkirjastas rahvusvahelise relvakaubandusleppe

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ühendriikide välisminister John Kerry
Ühendriikide välisminister John Kerry Foto: SCANPIX

Maailma suurim relvaeksportija USA allkirjastas kolmapäeval ÜRO-s rahvusvahelise relvakaubandusleppe, millega reguleeritakse tavarelvakaubandust.

Ühendriikide välisminister John Kerry allkirjastas varem sel aastal sõlmitud leppe ÜRO peakorteris.

Kerry ütles allkirjastamise järel, et leppe siht on vältida relvade sattumist terrori- ja sissirühmituste kätte. «See lepe tugevdab USA ja ülemaailmset julgeolekut, ilma et takistaks seaduslikku rahvusvahelist tavarelvakaubandust,» lausus välisminister.

Ta kulutas suure osa oma kõnest Ühendriikide relvatööstuse hirmude hajutamiseks seoses leppega. Relvakaubandusleppe peab heaks kiitma ka senat, mille vabariiklased on skeptilised nii karmimate siseriiklike relvaseaduste kui ka ÜRO suhtes.

«Lepe ei vähenda kellegi vabadust, vastupidi, selles tunnistatakse indiviidide ja riikide õigust omandada, omada ja kasutada relvi seaduslikel eesmärkidel,» rõhutas USA välisametkonna juht.

Tänavu aprillis heaks kiidetud lepinguga keelustatakse tavarelvade, laskemoona ja relvaosade tarned, kui sellega rikutakse ÜRO relvaembargosid või muid siduvaid rahvusvahelisi kohustusi või kui nende relvadega võidakse panna toime genotsiidi, inimsusevastaseid kuritegusid või sõjakuritegusid.

Relvakaubandust ei reguleerinud antud leppe sõlmimiseni ükski ülemaailmne kokkulepe. Viimane globaalne kokkulepe relvastuskontrolli valdkonnas oli tuumarelvakatsetuste üldise keelustamise leping 1996. aastal, mis pole aga seni jõustunud.Rahvusvahelise relvakaubanduslepingu ettevalmistusi alustati ÜRO-s 2006. aastal, aga lepingu idee pärineb 1997. aastast Costa Rica endiselt presidendilt ja Nobeli preemia laureaadilt Óscar Ariaselt. Lepe töötati välja ÜRO diplomaatilisel konverentsil 2.-27. juulil 2012 ja läbirääkimiste lõppvoorus 18. 28. Märtsil 2013.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles