Putin külastab sõpra Ungarit

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vene president Vladimir Putin.
Vene president Vladimir Putin. Foto: SCANPIX

Vene president Vladimir Putin külastab täna Budapesti, püüdes näidata maailmale, et hoolimata pingetest lääneriikidega Ukraina tõttu on tal Euroopas veel sõber Ungari peaministri Viktor Orbáni näol.

Putin võib arvestada ka Bulgaaria, Slovakkia, Kreeka ja Itaalia mõningase toetusega, aga Orbán on kahtlemata tema lähim liitlane.

1980. aastatel nõukogude-vastase tudengijuhina esile kerkinud Orbáni muundumine Kremlile meele järele olla püüdvaks populistiks peegeldab olukorda kogu regioonis, kus nii Serbia, Slovakkia kui ka Tšehhi juhid mängivad üha enam topeltmängu, flirtides Euroopa Liidu rikaste riikide kõrval ka Moskvaga.

Putini jaoks, kes pole hetkel paljudes maailma riikides teretulnud, rõhutab Budapesti-visiit, et tal on ELis endiselt sõpru. Ungari pealminister soovib omalt poolt soodsat hinda Vene gaasile ning kinnitust, et Moskva peab kinni lubadusest laenata Budapestile 10 miljardit eurot riigi tuumareaktori renoveerimiseks.

Vene presidendi sõbrustamine ei ole paljudele ungarlastele meeltmööda. Eile õhtul tuli 2000 inimest Budapesti tänavatele Putini visiidi vastu meelt avaldama.

«Me ei taha, et Orbán teeb end lolliks, kutsudes Putini siia salaleppeid sõlmima, samal ajal kui vahetult meie naabruses Ukrainas käib sõda,» ütles meeleavalduse korraldaja Márton Gulyás AFP-le.

Putini Ungari-visiidi kavas on hukkunud sõdurite mälestusmärgi jalamile lillede asetamine ning kõnelused gaasi- ja tuumaenergia üle.

«Putini jaoks on see visiit selgelt tähtsam kui Orbáni jaoks,» ütles Soome rahvusvaheliste suhete instituudi analüütik András Rácz.

«Putin saab teistele lääneriikidele demonstreerida, et tal on liitlane, kes on ELi ja NATO liige, et ELi ühtsus ei olegi nii suur.»

Analüütiku sõnul teeb Ungari liitlastele muret NATO liikmesriigi sidemete tugevdamine Venemaaga Ukraina konfliktist hoolimata.

Ungari on seni küll toetanud ELi sanktsioone Venemaale, kuid on valjuhäälselt kurtnud nende negatiivset mõju.

Eelmisel aastal ütles Orbán, et Moskvaga kaubandussuhete katkestamisega tulistas EL endale jalga.

Putin võib Orbánit edasiste Euroopa sanktsioonide osas survestada.

«Putin võib paluda Orbánil ELi sanktsioonidele vastu töötada,» ütles energiapoliitikaekspert András Deák.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles