Moskva mõistis hukka Läti leegionäride marsi

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riias meenutati leegionäride marsil Saksa sõjaväes võidelnud ja langenud lätlasi.
Riias meenutati leegionäride marsil Saksa sõjaväes võidelnud ja langenud lätlasi. Foto: SCANPIX

Moskva mõistab karmilt hukka 16. märtsil Riias aset leidnud marsi, millega mälestati Läti sõdureid, kes võitlesid Teises maailmasõjas Saksamaa poolel, ning peab ebamoraalseks nende Läti poliitikute avaldusi, kelle sõnul võitlesid leegionärid Läti vabaduse eest, ütles teisipäeval Vene välisministeerium.

«Me usume, et mõnede Läti poliitiliste ringkondade ja pseudoajaloolaste katsed tõlgendada seda teemat nii, et Läti SS-i leegionärid võitlesid vabaduse eest, on rumalad ja ebamoraalsed,» seisab avalduses.

«Tõelised vabadusvvõitlejad nii sellest kui kümnetest muudest riikidest ei säästnud oma elusid, et päästa maailma «pruunist katkust». Ometi neid kangelasi mõnes EL-i liikmesriigis ei austata,» kommenteeris ministeeriumi inimõigusvolinik Konstantin Dolgov.

Dolgovi sõnul loodab ta, et selline «natside regulaarne glorifitseerimine» Läti pealinnas saab lõpuks adekvaatse hinnangu rahvusvaheliste ja Euroopa inimõigusorganisatsioonide, seal hulgas ÜRO, OSCE ja Euroopa Nõukogu poolt. Ta väitis ka, et seesugune marss on vastuolus Läti võetud rahvusvaheliste kohustustega.

Lätis mälestatakse igal aastal 16. märtsil langenud leegionäre, kuid tegemist pole ametliku mälestuspäevaga.

Vabadussamba juures toimuvad Relva-SS-i Läti leegioni marsid pälvivad igal aastal rahvusvahelist vastukaja. Hoolimata endiste leegionäride katsetest selgitada, et nad ei olnud SS-i liikmed, nimetatakse neid väljaspool Lätit tavaliselt SS-lasteks.

Tänavune marss möödus rahumeelselt ja kedagi kinni ei peetud, ütles politsei pressiesindaja Toms Sadovskis. Leegioni rongkäigust võttis korrakaitsjate andmeil osa umbes 1500 inimest.

Läti Leegion loodi 1943. aasta veebruaris, ent 16. märts valiti mälestuspäevaks, kuna 1944. aastal pidasid 15. ja 19. diviis ägedaid lahinguid Nõukogude Punaarmeega Venemaal Opotška rajoonis Velikaja jõe ääres.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles