Pildid: Alan Turingi märkmiku eest maksti rohkem kui üks miljon dollarit

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teise maailmasõja aegse kuulsa Briti matemaatiku ja koodimurdja Alan Turingi märkmiku eest maksti USAs New Yorgis Bonhami oksjonimaja oksjonil 1, 025 miljonit dollarit.

56-leheküljeline märkmik pärineb 1942. aastast ehk ajast, mil Turing tegeles Briti koodimurdmise keskuses Bletchley Parkis natside mereväe salakoodi Enigma murdmisega, edastab AFP.

Lisaks matemaatilistele ülestähendustele on märkmikus ka Turingi ülestähendusi sakslasest filosoofi Gottfried Leibnizi ning Prantsuse filosoofi René Descartes`i mõtete kohta.

Asjatundjate sõnul on see märkmik ainuke, mis Turingi kirjutistest on alles jäänud.

Turing tegi 1954. aastal tsüaniidi abil enesetapu, kuna teda süüdistati homoseksuaalsuses. Talle määrati hormoonsüstide ravi, mis tekitas depressiooni ja arvatakse, et selle tõttu võttis ta endalt elu.

Turingi märkmik läks testamendi kohaselt ta sõbrale, matemaatik Robin Gandyle, kes kasutas Turingist tühjaks jäänud lehekülgi oma unenägude kirjapanekuks. Gandy suri 1995. aastal.

Wikipedia: Alan Mathison Turing (23. juuni 1912 – 7. juuni 1954) oli Briti matemaatik, loogik, informaatik ja krüptoloog. Teda peetakse üheks informaatika ja tehisintellekti loojaks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles