Gruusia ekspresident Saakašvili sai Ukraina kodakondsuse

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mihheil Saakašvili
Mihheil Saakašvili Foto: SCANPIX

Ukraina ülemraada liige Mustafa Nayyem kirjutas eile oma Twitteri kontol, et Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili sai Ukraina kodakondsuse.

"Mihheil Saakašvili sai ametlikult Ukraina kodanikuks," kirjutas rahvasaadik eile õhtul.

Sama kinnitas ka seadusandja Serhi Leštšenko.

"Gruusia ekspresident Saakašvili sai reedel edukalt Ukraina kodakondsuse. Miho, me tahame uut Batumit!" kirjutas poliitik samuti Twitteri vahendusel.

Kiievis eksiilis elavat ja praegu Ukraina presidendi Petro Porošenko nõunikuna töötavat Saakašvilit süüdistatakse Gruusias ametiseisundi kuritarvitamises. Viimase hinnangul on süüdistused poliitiliselt motiveeritud.

Gruusia valitsuse esindajad väidavad aga, et nemad ei saa aru, miks näeb Ukraina Saakašvilit nii positiivses valguses.

Saakašvili oli president Eduard Ševardnadze tagasiastumiseni viinud rooside revolutsiooni üks juhte ja võitis järgnenud presidendivalimised 2004. aasta 4. jaanuaril 96,25 protsentiga häältest. Ta astus 2007. aasta 25. novembril pärast opositsiooni meeleavalduste jõuga laialiajamist ennetähtaegselt ametist tagasi, ent valiti 5. jaanuaril 2008 toimunud ennetähtaegsetel presidendivalmistel uuesti presidendiks. Saakašvili teine ametiaeg presidendina lõppes 2013. aastal. 

Saakašvili teine ametiaeg presidendina lõppes 2013. aastal. Põhiseaduse järgi ei saanud ta presidendiametisse kolmandat korda kandideerida. Parlament algatas 2010. aasta suvel põhiseaduse muutmise, mis lubas edaspidi presidendist suuremat võimu peaministrile. Kriitikud oletasid, et Saakašvilil oli kavatsus presidendiaja lõppedes asuda valitsuse etteotsa.

President Saakašvilit peeti sageli läänemeelseks juhiks, kes viis Gruusias läbi rea edukaid reforme, samas kritiseeriti teda autoritaarse juhtimise pärast. Poliitilised vastased on talle ette heitnud populismi, demagoogiat ja võimujanu ning süüdistanud teda valimistulemuste võltsimises. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles