Rootsi politsei salaraport: need on Stockholmi kõige ohtlikumad piirkonnad10

Inna-Katrin Hein
Inna-Katrin Hein
:

Väljaanne Aftonbladet sai enda valdusse politsei salaraporti, milles on ära toodud Rootsi pealinna Stockolmi ja selle ümbruse kõige ohtlikumad piirkonnad.

Tegemist on eeslinnadega, kus elab palju sisserännanuid ning vohab vägivald ja väljapressimine. Kohalikud elanikud ei julge seal toimuvast politseile rääkida, kuna nad võivad elu kaotada. Neis eeslinnades tegutsevad alaealised narko- ja relvamüüjad ning politseinikke kostitatakse seal kivirahega.

Salaraporti kohaselt saab need vägivaldsed eeslinnad ja alad jagada kolme kategooriasse:

Haavatavad alad: paigad, mille elanike sotsiaalmajanduslik staatus on väga madal ning mida hoiavad oma kontrolli all kriminaalid.

Riskialad: tegemist on paikadega, mida on kurjategijatel kerge mõjutada ja elanikke rünnata.

Väga haavatavad alad: paigad, mida võimuesindajad, kaasa arvatud politsei, peavad väga ohtlikuks ning mille probleeme peavad käsitlema mitmed ametkonnad koos. Oht on neis paikades pidev.

Politsei tegi kogu Rootsis kindlaks 52 sellist paika, mille seas on 15 väga haavatavat piirkonda.

Aftonbladet võttis vaatluse alla Stockholmi kriitilised alad, mida on neli ning kuhu mõnikord on isegi politseil ohtlik minna.

Hallunda / Norsborg, kus elab 14 080 inimest. Politsei andmetel kardavad selle elanikud oma elu pärast, kuid ei julge politseile avaldusi teha. Kui sinna siiski saadakse väljakutse, siis lähevad politseinikud vähemalt kahe meeskonnaga. Piirkonnas on tunda politseivastasust ning politseinikke on loobitud kividega ja sihitud laseriga.

Norsborgi keskuses müüakse avalikult narkootikume, väljapressimised, röövimised ja autovargused on igapäevased. Kriminaalsete jõukude juhtidel on 12-13-aastased käsilased, kes kannavad nende relvi ja on jooksupoiste eest.

Samuti on seal tõsiseks probleemiks pidev autode süütamine. 2015. aasta kevadel süüdati seal umbes 70 masinat ja kümmekond hoonet.

Piirkonnas tegutsevad firmad on karmistanud turvameetmeid ja paljud töötajad kannavad kaitsekiivreid, kuna rõdudelt võidakse asju alla loopida.

Politseil on andmeid, et selles piirkonnas elavad ja tegutsevad isikud on kasutanud enda huvides ära sotsiaalkaitset.

Seal tegutseb ka assüürlaste rahvuspartei, mis oma olemuselt on kuritegelik jõuk.

Husby, kus elab 12 108 inimest. Politsei andmetel on see piirkond samuti kriminaalne ning seetõttu on paljud firmad ja kauplused seal tegevuse lõpetanud. Väga vähesed julgevad seal toime pandavatest kuritegudest politseile teatada. Pärast kella 17 on Husbys liikumine ohtlik, kuna kriminaalid alustavad siis oma ebaseadusliku narko- ja relvaäriga.

Politseinikud külastavad seda piirkonda alati kaksikpatrullina ning seal ollakse autodega, millel on tugevdatud aknaklaasid, kuna kivide loopimine politsei pihta on igapäevane nähtus. On ette tulnud, et politsei ei ole vägivallajuhtumisse sekkunud, kuna see on olnud neile endile ohtlik.

Husbys müüakse avalikult narkootikume, samuti on seal kasvanud vägivald. 2015. aasta mais said kriminaalide omavahelise tulistamise käigus vigastada juhuslikult kohal olnud seitsmeaastane poiss ja 56-aastane mees.

Paigas tegutseb mitu kriminaalset jõuku, mille tegevust on keeruline takistada. Kohalikud mosleminaised, kes ei kanna pearätti, võivad langeda vägivalla ohvriks. Õhtuti on Husbys nii noortel kui vanematel naistel ohtlik liikuda.

Politsei andmetel on seal ka  vägivaldseid islamiusu fanaatikuid, kes mõjutavad noori.

Ronna / Geneta / Lina, kus kokku elab 14 948 inimest. Kohalikud ei julge seal toime pandavatest kuritegudest politseile teatada, kuna võivad ise vägivalla ohvriks langeda.

Politseipatrullid on seal sageli langenud kivirahe alla. Kriminaalsete jõukude vahel on välja kujunenud signaalisüsteem, millega antakse märku politsei saabumisest.

Kõige suuremaks probleemiks on, et organiseeritud kuritegevuse esindajad hoiavad piirkondi oma kontrolli all. Toimub nii narko- kui relvakaubandus.

Politsei andmetel kasutavad kriminaalid kohalikke ärisid ja elanikke ära – nad ei maksa restoraniarveid, võtavad poest kaupa maksmata ja sõidavad autodega seal, kus juhtub.

Väljapressimised ja katusepakkumised on seal tavalised. Samuti müüakse mustal turul salakaubana sisse toodud alkoholi ja sigarette ning varastatud esemeid.

Rinkeby / Tensta, kus elab 34 903 inimest. Kriminaalid hoiavad eluolu oma kontrolli all ning ähvardavad ja pressivad välja neilt, kes soovivad seaduste järgi elada.

Politsei ei ole teretulnud ning kohalikud kuritegelikud elemendid saadavad rahvamassi politsei vastu. On juhtumeid, kus politseinikke on rünnatud. Selle tõttu on piirkonnas alati kaks politseipatrulli. Politsei ei sekku, kui tegemist on keskmisest vähem ohtliku olukorraga.

Politsei andmetel tegutseb seal umbes 500 kriminaali, kelle tegevusareaal on lai. Nad tegelevad röövimise, väljapressimise, eluasemetesse sissemurdmise ja autovargustega. On toimunud tulistamisi, milles on kõrvalised isikud saanud kannatada.

Piirkonda peetakse Stockholmi ala suurimaks narkokeskuseks, kus müüakse nii odavamaid kui kallimaid narkootikume. Probleeme on ka illegaalsete hasartmängude ja varastatud kauba müümise pärast.

Juudid ja kristlastest valged naised peavad seda piirkonda enda jaoks väga ohtlikuks, kuna nad võivad seal sattuda moslemite ahistamise ohvriks.   

Alal tegutseb mitmeid religioosseid ja poliitilisi äärmusrühmitusi, millel on suur toetajaskond.

Kirjuta toimetajalePrindi
Artikli märksõnadaftonbladetautode süütamineautovargusedjuudidkohalikudkontrolli allkriminaalidmosleminaisedohtlikPolitseipolitseinikudpolitseipatrullidrelvakaubandussisserännanudsüütaminetöötajadvarastatudväljaanneväljakutseväljapressimine
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
Viimased uudised
VälismajandusKõik
VideoKõik
ReisKõik
Top lood
Top kommentaarid
48h populaarsemad teemad
PostimeesKõik
MajandusKõik
ArvamusKõik
KultuurKõik
Kirev eluKõik
Arhiiv
Valuutakursid
USD
0,895 EUR
GBP
1,312 EUR
SEK
0,108 EUR
RUB
0,014 EUR
=
Kursid seisuga: 27.05.2016
Postimehe google+ leht
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE