Poola tahaks teha EList ülivõimsa Euroopa konföderatsiooni (4)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Poola parempoolse võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) juht Jarosław Kaczyński
Poola parempoolse võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) juht Jarosław Kaczyński Foto: SCANPIX

Poola kutsus täna Euroopa Liitu üles institutsioone reformima, et teha Euroopast ülivõimas rahvusriikide konföderatsioon eesotsas presidendiga, kellele allub võimas sõjavägi.

Poola parempoolse võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) juht Jarosław Kaczyński, Euroopa liitriigi tugev pooldaja, leiab pärast Suurbritannia referendumit EList lahkumiseks, et rahvusriikide Euroopa tuleb säilitada.

«Kõige parem oleks konföderatsioon,» ütles Kaczyński ajalehele Rzeczpospolita.

Poola parempoolsete liidri sõnul on Suurbritannia EList lahkumine väga halb aga vana Prantsuse-Saksa mudeli ehk tihedama poliitilise ja majandusliku lõimumisega jätkamine oleks katastroof.

Kaczyński ei ole valitsuse liige, kuid PiSi esimehena nähakse temas tegelikku valitsuse suunajat. Oktoobris ametisse astunud valitsus torkab silma populismi ja immigratsioonivastasusega.

Kaczyński sõnul peaks tuleviku ELil olema president, mis valitakse piirkondlike läbirääkimiste protsessiga.

«Selleks et EL midagi maksaks, peab sel olema pikaks ametiajaks valitav president.»

Presidendil peaksid olema rangelt piiritletud, kuid suured õigused, et juhtida ELi välispoliitikat suhetes Venemaa, Hiina, USA ja Indiaga. Samas peaks iga liikmesriik säilitama oma välispoliitika.

PiSi esimees kordas ka oma ammust seisukohta, et EL peaks olema märkimisväärne sõjaline jõud, mis ei tööta NATO vastu, vaid pigem NATOga kõrvuti.

Euroopa president oleks siis võimsa sõjaväe ülemjuhataja ning jagaks käske kahel suurel rindel - idas ja lõunas.

«Ma tean, et seesugusel plaanil on kasinad väljavaated, aga see on see, mis peaks juhtuma.»

«Euroopa peaks olema ülivõim ja rahvusriigid peaksid säilitama sisemise suveräänsuse, mis on täna väga piiratud.»

Tagasi üles