Kelam: Euroopal on aeg tegelda uute julgeolekuohtudega

Berit-Helena Lamp
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti, Euroopa Liidu ja NATO lipud välisministeeriumi ees.
Eesti, Euroopa Liidu ja NATO lipud välisministeeriumi ees. Foto: Peeter Langovits

Euroopa Parlamendi täisistungil arutati välisvolinik Benita Ferrero-Waldneri ning EL kõrge välis- ja julgeolekupoliitika esindaja Javier Solana osavõtul Euroopa ühise julgeolekupoliitika ning NATOga koostöö probleeme.


Arutelul Euroopa Rahvapartei - Euroopa Demokraatide (ERP-ED) fraktsiooni nimel sõna võtnud Tunne Kelami väitel on Europarlamendi arvates Euroopa julgeoleku ja stabiilsuse parim tagatis dünaamiline Euro-Atlandi partnerlus.

«Toetan uue trans-Atlandi koostöökava vastuvõtmist, mis peab saavutama uute koostööinstitutsioonide rajamise ning päädima kõikehõlmavas trans-Atlandi ühisturus,» sõnas ERP-ED kõneleja.

Tunne Kelam juhtis tähelepanu vajadusele kaasata tihedamasse kaitsealasesse koostöösse eranditult kõik NATO ning EL liikmed, vaatamata sellele, millisesse organisatsiooni üks või teine neist kuulub.

Ta toetas ka EL operatiivse peakorteri rajamise ideed Euroopa Komisjoni asepresidendi alluvuses, seda tingimusel, et selline keskus täiendab NATO juhtimisstruktuure ega võistle nendega.

«Peame uute ühiste eesmärkide teostamisel arvestama, et niihästi EL kui ka NATO ammutavad kaitseks vajalikke vahendeid samast anumast. Euroopa ühine välis- ja kaitsepoliitika on tõsiselt alafinantseeritud. Seetõttu on eriti oluline vältida duplitseerimist ja tõsta koostöö efektiivsust,» tõdes Kelam.

ERP-ED kõneleja esitas küsimuse liikmesriikidele: milliseid vahendeid ühise kaitsepoliitika teostamiseks me pakume Javier Solana käsutusse?

Tunne Kelam kutsus üles tegelema uute julgeolekuohtudega: «Tulevikukonfliktid võideldakse ja pahatihti otsustatakse küberruumis. Seetõttu pean vajalikuks ka Europarlamendi panust leidmaks tõhusat vastust sellele dramaatilisele väljakutsele, millele valitsustel tuleb mõnikord reageerida ajavahemikus, mis ei ületa sekundit,» nentis esineja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles