ÜRO: üle poole Afganistani tüdrukutest sunnitakse alaealisena abielluma

Afghanistani tüdrukud

FOTO: SCANPIX

ÜRO nõuab Afganistani tüdrukute õiguste eest seismist, sest selle riigi tütarlastest üle poole sunnitakse abielluma lastena ning kuuendik abiellub enne 15. eluaastat.

ÜRO avaldas raporti, milles seisab, et liiga varajane abielu on inimõigustega vastuolus ning mõjutab tüdrukute kõiki eluaspekte, edastab Reuters.

«Lapsabieludeks saab lugeda kõik abielud, mis on sõlmitud tüdruku enne 18-aastaseks saamist. Alaealised lapsed ei ole võimelised enda õlule võtma abielu kohustusi ning ei ole kehaliselt küpsed laste sünnitamiseks,» seisab raportis.

ÜRO eriesindaja Afganistanis Jan Kubise sõnul tuleb lasta käiku kõik meetmed, mis takistaksid alaealiste naitmist.

ÜRO rõhutas ka seda, et ema vanuse ja sünnitussurmade vahel on seos. Hoolimata viimase kümne aasta jooksul toimunud arengust, sureb Afganistanis igast 100 000 naisest 327 sünnitusel.

Samuti tõdeti, et 10 - 14-aastased surevad viis korda tõenäolisemalt rasedusest või sünnitustest tingitud komplikatsioonide tõttu kui 20 – 24-aastased naised.

ÜRO sõnul aitab Afganistanis lapsabielusid ennetada tüdrukutele parema hariduse andmine. Aastatel 1996 – 2001 oli Afganistanis võimul Taliban ning siis ei tohtinud naised haridust saada. Nüüdseks on Afganistanis koolilaste seas juba kolm miljonit tüdrukut.

Samas on aga vähearenenud maapiirkondades tüdrukute koolipääs takistatud traditsioonide ning konservatiivse suhtumise tõttu.

Tagasi üles