Galicia valimistel saatis edu valitsusparteid, Baskimaal separatiste

Baskimaa iseseisvuse toetajad.

FOTO: SCANPIX

Hispaania Galicia autonoomse piirkonna valimistel saatis edu peaminister Mariano Rajoy konservatiive, kuid Baskimaal tegid hea tulemuse separatistid.

Galiciast pärit Rajoy võib kergendust tunda, sest Rahvapartei lüüasaamine oma traditsioonilises kantsis ja peaministri kodupiirkonnas näidanuks seda, kui tõsiselt on rahvas majanduslanguse ja valitsuse kokkuhoiumeetmete tõttu ärritunud.

Rahvapartei saab 75-kohalises Galicia parlamendis 41 kohta ehk kolm kohta senisest rohkem, säilitades absoluutse enamuse, selgus esialgsetest tulemustest.

Töötus selles veidi vähem kui kolme miljoni elanikuga ookeaniäärses loodepiirkonnas on suurenenud järsult 21 protsendini, mis jääb siiski neli protsendipunkti alla riikliku keskmise.

Lävepakuküsitlused Baskimaal osutavad aga sellele, et rohkem isevalitsust taotleva konservatiivse Baski Rahvuspartei (PNV) järel on teiseks tulnud uus separatiste liit Euskal Herria Bildu.

Bildu loodi eelmisel aastal asendamaks Batasuna parteid, mis 2003. aastal sidemete tõttu baski separatistliku rühmituse ETAga ebaseaduslikuks kuulutati. Bildu ridades on ka sõltumatuid kandidaate, kes kuulusid varem Batasunasse.

Jõuka Baskimaa 75-kohalises parlamendis saab PNV 27 ja Bildu 21 kohta, seega läks rahvuslastele kaks kolmandikku mandaatidest.

«On aeg mõelda rahvana. On aeg Madridi korraldustele piiri panna,» ütles Bildu juht kirjanik Laura Mintegi valimisjärgsel miitingul Bilbaos.

Peaminister Rajoy on rõhutanud, et Hispaania peab jääma ühtseks oma võitluses riigi finantsolukorra stabiliseerimisel ja reformide elluviimisel, mis on pikemas perspektiivis vajalikud majanduse tugevdamiseks. Majandussurutis ning kärped on Hispaania 17 autonoomses piirkonnas rahulolematust põhjustanud ning valitsus on silmitsi kasvava separatismiga Kataloonias.

Tagasi üles