Tiibetlane süütas end kloostris protestiks põlema

Eksiilis elavad tiibetlased mälestamas enesesüütamise ohvreid.

FOTO: Scnapix

Hiina ülemvõimu vastu meelt avaldanud tiibetlasest buda munk sooritas Loode-Hiinas Gansu provintsis eile enesesüütamise läbi enesetapu.

Uudisteagentuuri AFP andmetel süütas 50ndates eluaastates abielus ja kasulapse isa Dhondup end põlema Labrangi kloostris. Tegemist oli juba teise enesesüütamisega viimase kolme päeva jooksul. Kohalikud võimud ja politsei pole aga juhtumeid kommenteerinud, vahendas uudisteagentuur AFP.

Alates 2009. aastast on end protestiks Pekingi karmikäelise ülemvõimu vastu Tiibetis süüdanud põlema ligi 60 inimest, neist enamik on selle tagajärjel ka surnud. Enamasti on süütamised aset leidnud Tiibeti autonoomse piirkonna aladel.

Kuigi budism kutsub üles hoiduma endalt elu võtmast, peetakse seda õigustatuks, kui ennast tuuakse ohvriks kõigi heaolu nimel. Seejuures on aastatuhandetetaguste traditsioonidega enesesüütamine enamasti avalik akt ning sellel peavad olema tunnistajad.

Hiina võimude hinnangul vastutab enesesüütamiste eest Tiibeti usujuht dalai-laama, keda süüdistatakse terroristliku vandenõu sepistamises. Enesesüütamised hukka mõistnud dalai-laama sõnul ajendab tiibetlasi end drastilisele sammule aga hoopis Hiina poliitika, mida ta võrdles kultuurigenotsiidiga.

Tagasi üles