iDeal kampaania

EL andis mõttevabaduse auhinna iraanlastele

Filmirežissöör Jafar Panahi ja jurist Nasrin Sotoudeh.

FOTO: Europarlament

Euroopa Parlament tegi täna teatavaks oma selleaastased Sahharovi nimelise mõttevabaduse preemia võitjad, auhinna pälvisid kaks Iraani aktivisti jurist Nasrin Sotoudeh ja filmirežissöör Jafar Panahi.
 


1963. aastal sündinud Sotoudeh on on alates 2009. aasta presidendivalimistest esindanud valimiste järgselt vangistatud opositsiooniaktiviste, noorukeid, keda ähvardab surmanuhtlus, ning naisi ja meelsusvange. 2010. aastal vangistati Sotoudeh ise süüdistatuna propaganda levitamises ja riigi julgeolekut kahjustavas konspiratiivtegevuses. Sellest ajast on teda hoitud üksikvangistuses.

1960. aastal sündinud filmirežissöör, stsenarist ja toimetaja Jafar Panahi saavutas esmakordselt rahvusvahelise tunnustuse 1995. aasta Cannes'i filmifestivalil, kus tema filmile «The White Balloon» (e.k «Valge õhupall») omistati parima debüütfilmi auhind. Tema filmid räägivad elust Iraanis, keskendudes ennekõike laste, vaeste ja naiste raskustele.

Panahi arreteeriti 2010. aasta märtsis. Talle mõisteti kuueaastane vanglakaristus ning 20-aastane keeld teha filme ja maalt lahkuda. Ometigi õnnestus Panahi viimane film «This is not a film» ("See ei ole film») 2011. aastal salaja Cannes’i filmifestivalile toimetada koogi sisse peidetud mälupulgal.

Selle aasta finalistide seas olid veel Valgevene inimõiguste aktivist Ales Bialiatski ja Vene punk ansambel Pussy Riot.

Sahharovi mõttevabaduse auhind on oma nime saanud vene füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi. Euroopa Parlament annab alates 1988. aastast igal aastal auhinna üksikisikule või organisatsioonile, kes on andnud olulise panuse võitlusse inimõiguste või demokraatia eest. Auhinnaga kaasneb 50 000-eurone autasu. Eelmisel aastal anti auhind viiele Araabia kevade aktivistile.
 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles