R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tšetšeeni väekomandöri mõrva tellimises kahtlustatakse riigiduuma liiget

Facebook
Comments
Sulim Jamadajevi mõrvaga seoses tagaotsitavate portreed.
Sulim Jamadajevi mõrvaga seoses tagaotsitavate portreed. Foto: AFP / Scanpix

Dubai politsei otsib endise tšetšeeni iseseisvuslase ja hilisema Vene eriüksuse juhi Sulim Jamadajevi tapmisega seoses taga Vene riigiduuma liiget ja endist Tšetšeenia asepeaministrit Adam Delimhanovit, keda süüdistatakse mõrva tellimises.


Dubai politseiülema kindralleitnant Dhahi Khalfan Tamimi sõnul on Araabia Ühendemiraadid Delimhanovi tagaotsitavaks kuulutanud ja nõuavad Interpolilt tema vahistamist. «Kuritöö on sada protsenti tšetšeenide korraldatud ning ... kujutab endast räpast omavahelist arveteklaarimist,» sõnas Tamim pühapäeval ajakirjanikele.

Delimhanov ise nimetas süüdistust provokatsiooniks. «Dubai politseiülema avaldused on mõeldud Tšetšeenia ühiskonna destabiliseerimiseks,» ütles president Ramzan Kadõrovi lähedane liitlane ja nõunik esmaspäeval uudisteagentuurile RIA Novosti.

Tšetšeenia asepeaministri ameti pani mees maha üle-eelmisel aastal, kui ta valiti Vene Föderatsiooni parlamendi alamkotta.

Kadõrov tegi nüüd samuti avalduse, milles ta nimetas Delimhanovit oma lähedaseks relvavennaks, sõbraks ja paremaks käeks. «Seega võtan igasuguseid tema vastu suunatud avaldusi kui avaldusi minu vastu,» ütles Kremlist võimule kinnitatud Tšetšeenia president.

Delimhanov kuulub riigiduumas võimuerakonna Ühtne Venemaa fraktsiooni ning on föderaalasjade ja regionaalpoliitikaga tegeleva duumakomisjoni asejuht.

Tšetšeenia võimudega mullu vastuollu sattunud väekomandör Sulim Jamadajev tapeti märtsi viimasel laupäeval ühes maa-aluses autoparklas Dubai mereäärses luksuselamurajoonis.

Dubai politsei sõnul on nad tapmisega seoses kinni võtnud kaks kahtlusalust - ühe Tadžiki ja ühe Iraani kodaniku - ning otsivad taga veel nelja inimest. Iraani kodanik Mahdi Lournia on peamine kahtlusalune, kuid islamivabariik ega selle eriteenistused tapmisega seotud pole, kinnitas Tamim.

Delimhanovi kõrval on tagaotsitavate nimekirjas veel kaks Venemaa kodanikku ja üks Kasahhi kodanik, kes lahkusid Dubaist kohe pärast Jamadajevi tapmist. «Venemaa peab nende tapjate suhtes võtma kindla seisukoha,» nõudis politseiülem.

1973. aastal sündinud Jamadajev võitles esimese Tšetšeenia sõja ajal välikomandörina iseseisvuslaste poolel, kuid läks teise Tšetšeenia sõja alguses koos vendadega üle Moskva poolele.

Temast sai kaitseministeeriumi otsealluvuses oleva eripataljoni Vostok (Ida) komandör. Seda pataljoni on süüdistatud eriti julmal viisil vangide ülekuulamises, piinamistes, tapmistes ja laipade rüvetamises.

Tšetšeenias oli see aga ka ainuke väeüksus, mis ei olnud president Kadõrovi kontrolli all. 14. aprillil eelmisel aastal puhkes Gudermesi lähedal lahing Vostoki ja Kadõrovile ustavate vägede vahel, kui Jamadajev ei andnud teed Kadõrovi konvoile.

Konflikti tõttu kuulutati Jamadajev tagaotsitavaks süüdistatuna mõrvas, inimröövis ja teistes rasketes kuritegudes. 21. augustil saadeti ta erru ning väidetavalt tühistati päev hiljem ka tema tagaotsimiskuulutus. Eelnevatel nädalatel oli ta võidelnud oma üksusega Lõuna-Osseetias.

Vene analüütikute hinnangul tähendab väekomandöri surm viimase tõsise oponendi kadumist Tšetšeenia presidendi teelt. Sulim Jamadajev oli juba viies välismaal elanud tšetšeen, kes viimase poole aasta jooksul tapeti. Eelmisel sügisel mõrvati Moskvas ka tema vend Ruslan.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles