Saada vihje

Venemaa ei kiirusta Põhja-Koread hukka mõistma

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy

Vene Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov soovitas nädalavahetusel toimunud Põhja-Korea raketikatsetusest ennatlikke järeldusi mitte teha.


«Me peame vältima mõtlematuid järeldusi. Loomulikult ei tee praegune olukord rõõmu ja see teeb meile muret. Me sooviksime selgust saada kõikides üksikasjades,» ütles Lavrov täna Moskvas toimunud pressikonverentsil, vahendas Reuters.

Põhja-Korea väitis, et viis pühapäeva varahommikul kanderaketiga orbiidile rahuotstarbelise sidesatelliidi Kwanmyongsong 2, kuid Lõuna-Korea lükkas selle väite ümber ja kinnitas, et raketi kõik kolm etappi kukkusid merre ning sidesatelliiti orbiidile ei viidud.

Jaapani, USA, Lõuna-Korea hinnangul rikkus Pyongyang ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioone, sest satelliidilähetuse tegelik eesmärk oli katsetada selle varjus oma täiustatud ballistilist raketti nimega Taepong-2, mis kolme aasta eest stardijärgselt hävines.

Raketilähetust tauninud riigid on kokku kutsunud ka ÜRO julgeolekunõukogu istungi, et tekkinud olukorda arutada, kuid siiani pole kokkuleppele jõutud. Kuigi Jaapan ja USA on julgeolekunõukogu liikmeid kutsunud üles jõuliselt Põhja-Korea tegevusele reageerima, kuuluvad ÜRO julgeolekunõukogu alaliste liikmete hulka ka Venemaa ja Hiina, kes pole kiirustanud raketilähetust hukka mõistma.

Diplomaatide hinnangul blokeerivad Venemaa ja Hiina Põhja-Koreale määratud sanktsioonide laiendamise, kuid nõustuvad julgeolekunõukogu hoiatusega, mis kutsuks Pyongyangi täitma ÜRO resolutsioone ja naasma kuuepoolsetele läbirääkimistele.

Tagasi üles