N, 30.11.2023

Hispaania valitsus lükkas ETA ettepaneku tagasi

Jürgen Tamme
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaader ETA liikmete videoklipist, milles nad teatasid relvade lõplikust mahapanekust.
Kaader ETA liikmete videoklipist, milles nad teatasid relvade lõplikust mahapanekust. Foto: SCANPIX

Hispaania valitsus lükkas tagasi Baski äärmusrühmituse ETA pakkumise alustada läbirääkimisi, nõudes rühmituse tingimusteta laiali minemist.

«Nad teavad, et me ei pea ega hakka mingil juhul läbirääkimisi pidama terroristliku organisatsiooniga,» teatas siseminister Jorge Fernández Díaz uudisteagentuuri AFP vahendusel.

Mullu oktoobris relvavõitluse lõpetamisest teatanud ETA on teinud nii Hispaania kui ka Prantsusmaa valitsusele ettepaneku otsekõnelusteks, seades läbirääkimiste üheks eeltingimuseks baskidest vangide toimetamise kodule lähemale. Ei Madrid ega Pariis pole siiani nõustunud rühmitusega kõnelusi pidama.

Oma rohkem kui 40 aastat kestnud vägivaldses iseseisvuskampaanias on ETA sihtinud peamiselt sõjaväeüksusi ja iseseisva Baskimaa poliitilisi oponente. Liikumist on viimastel aastatel kõvasti maha surutud ja rühmituse jõud on tõsiselt nõrgenenud.

Võimude sõnul vastutab Hispaaniast lahkulöömist ja baskidele iseseisvat kodumaad nõudev ETA rohkem 829 inimese tapmise eest.

Vastupanuliikumine sai alguse 1959. aastal, kui baski tudengid hakkasid vastu Franco diktaatorivõimule, mis keelas baski keeles kõnelemise, ahistas baski kultuuri ja piinas rahvuslastest poliitikuid. Tänapäeval on Baski piirkonnal märkimisväärne autonoomia, sealjuures ka oma parlament, politsei, haridussüsteem ja maksud.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles