Venemaa manitses Põhja-Koread

Jürgen Tamme
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Korea RDV sõdur aprillis stardiplatvormi juures, millel seisvat Unha-3 raketti peavad lääneriikide eksperdid raketi Taepodong-2 ICBM edasiarenduseks. Sama raketti, mida Pyongyang on juba aastaid välja töötanud, kuid mitte kunagi edukalt katsetanud, soovib Põhja-Korea ka sel korral välja tulistada.
Korea RDV sõdur aprillis stardiplatvormi juures, millel seisvat Unha-3 raketti peavad lääneriikide eksperdid raketi Taepodong-2 ICBM edasiarenduseks. Sama raketti, mida Pyongyang on juba aastaid välja töötanud, kuid mitte kunagi edukalt katsetanud, soovib Põhja-Korea ka sel korral välja tulistada. Foto: SCANPIX

Venemaa kutsus täna Korea RDVd üles loobuma kavast korraldada raketikatsetus, märkides, et see rikuks rahvusvahelisi seadusi.

«Me pöördume Põhja-Korea valitsuse poole tungiva palvega vaadata uuesti läbi otsus korraldada rakett välja lennutada,» märkis uudisteagentuuri RIA Novosti vahendusel Vene välisministeerium, mille teatel on see vastuolus ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega.

Ministeerim avaldas kahetsust Põhja-Korea teate üle, et riik korraldab ajavahemikus kolme nädala jooksul kaugmaaraketi stardi. Kui Pyongyangi väitel on selle eesmärgiks toimetada orbiidile ilmasatelliit, siis teised riigid peavad seda Põhja-Korea järjekordseks sammuks saamaks oma arsenali tuumalõhkepead kanda suutvat raketti.

Ka tänavu 13. aprillil korraldas Põhja-Korea samasuguse raketistardi, kui Korea RDV rajaja ja praeguse liidri Kim Jong-uni vanaisa Kim Il-sungi 100. sünniaastapäeval tulistati välja Unha-3-nimeline rakett, mis kukkus aga Kollasesse merre kõigest mõni minut pärast starti. Pyongyang tunnistas raketi merre kukkumist, kuid ei täpsustanud ebaõnnestumise põhjust.

Mitmed analüütikud arvavad, et Korea RDV soovib järjekordse raketikatsetusega tõsta oma aktsiaid läbirääkimistel nii 19. detsembril selguva Lõuna-Korea uue presidendiga kui ka teiseks ametiajaks Valgesse Majja valitud Barack Obamaga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles