USA senat võttis vastu nn Magnitski eelnõu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sergei Magnitski hauakivi Moskva surnuaias.
Sergei Magnitski hauakivi Moskva surnuaias. Foto: SCANPIX

USA senat kiitis neljapäeval heaks vanglas surnud vene advokaati Sergei Magnitskit puudutava seaduseelnõu, millele Moskva vastas lubadusega vastumeetmed tarvitusele võtta.

Eelnõu kehtestab viisa- ja finantspiirangud Vene ametnikele, kes on USA hinnangul seotud Magnitski kolme aasta taguse surma ja teiste väidetavate inimõiguste rikkumistega.

Vene välisministeerium nimetas otsust «absurditeatriks» ja teatas, et samm «sunnib vastulööki andma».

Eelnõu sai senatis 92 poolt- ja neli vastuhäält. Sellega koos tühistas senat külma sõja aegsed kaubanduspiirangud ehk nõndanimetatud Jackson-Vaniki paranduse. Toonastele Ühendriikide seadusandjatele oli pinnuks silmas see, et Nõukogude Liit rikkus juutide õigust emigreeruda.

Senaatorid kutsusid varem Magnitski seadust laiendama, et see puudutaks ka teisi riike, kuid nõustusid siiski esindajatekoja versiooniga. Seega ei vaja see enam lepituskomisjonis kohendamist, vaid läheb kohe president Barack Obamale allkirjastamiseks.

Magnitski suri Moskva Butõrka eeluurimisvanglas 2009. aasta 16. novembril, olles veetnud trellide taga ligi aasta. Magnitski lähedaste sõnul oli tema surm ettekavatsetud jõhkra kohtlemise tulemus, mis väljendus keeldumises ravida ohtlikku haigust ning valvuritepoolses peksmises enne surma.

Lääne investeerimisfondi heaks töötanud 37-aastase Magnitski surm pälvis laialdast rahvusvahelist tähelepanu ning suurendas muret sõltumatu kohtuvõimu puudumise ja korruptsiooni pärast Venemaal.

Magnitski väitel harutas ta lahti illegaalse skeemi, mida kasutades said Venemaa siseministeeriumi ametnikud kontrolli USA investeerimisfirma Hermitage kolme tütarfirma üle.

Hermitage'i teatel lasti firmad seejärel 2007. aastal pankrotti ning neid kasutati, et saada firma makstud maksude tagastus 5,4 miljardi rubla ulatuses (umbes 190 miljonit dollarit toonase vahetuskursi alusel).

Firma advokaat Magnitski vangistati peatselt pärast seda, kui asi avalikuks tuli, ning teda süüdistati sellessamas varguses, mille ta enda kinnitusel paljastas.

Magnitski hakkas vanglas kannatama sapikivide ja teiste haiguste käes, ent talle ei võimaldatud arstiabi enne kui mõni päev enne surma.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles