Medvedev kaitses välisagentide seadust

Jürgen Tamme
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vene peaminister Dmitri Medvedev
Vene peaminister Dmitri Medvedev Foto: SCANPIX

Vene peaminister Dmitri Medvedev kaitses möödunud kuul jõustunud vastuolulist seadust, mis nimetab kõik välismaalt rahalist toetust saavad vabaühendused välisagentideks.

«Mis viga on sõnal «agent»?» küsis Medvedev uudisteagentuuri RIA Novosti vahendusel täna eetris olnud telesaates, viidates võimupartei Ühtne Venemaa koostatud ja läbi surutud välisagentide seadusele, mille kohaselt peavad kõik poliitikas osalevad ja välismaalt toetust saavad vabaühendused registreerima end välisagentidena.

«Agent tähendab «esindajat» ja see on ka kõik,» teatas Mevedev vastuseks väitele, nagu oleks agent sõna «spioon» sünonüüm, nagu leiavad seaduse kriitikud. «Kõik muu on lihtsalt kokkusattumus,» lisas valitsusjuht.

Kriitikud on aga mõistnud hukka seaduse, millest üleastujaid ähvardatakse karistada kuni 300 000 rubla ehk umbes 7350 euro suuruse rahatrahvi ning kuni nelja-aastase vangistusega. Lisaks tuleb säärastel vabaühendustel esitada võimudele aruandeid oma tegevuse ja rahandusliku seisu kohta.  

Välismaalt saavad toetust üle 200 000 Vene vabaühenduse, kuid enamik neist pole poliitikaga seotud. «Seadus puudutab ainult neid vabaühendusi, mis on seotud poliitikaga ja saavad raha välisriikide valitsustelt,» kinnitas Medvedev. «Kujutage ette, kui USA vabaühendus saaks raha Vene riigieelarvest – see tähendaks suurt pahameeletormi.»

Seaduse koostajate sõnul aitab see vähendada välisriikide sekkumist Vene sisepoliitikasse. President Vladimir Putin on varem süüdistanud lääneriike ja eelkõige USAd Vene vabaühenduste rahastamises sooviga niimoodi mõjutada Venemaa poliitikat.

Kriitikute sõnul on seadus aga mõeldud teisitimõtlejate vaigistamiseks. Peale inimõiguslaste on eelnõusid kritiseerinud Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid. Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland võrdles seda aga Stalini-aegse võitlusega välisagentide vastu. Tema sõnul kasutati seda mõistet nii Nõukogude Liidus kui ka teistes autoritaarsetes riikides teisitimõtlejate vaigistamiseks.

Medvedev lükkas ümber aga väite, nagu oleks seadus mõeldud opositsiooni lämmatamiseks, märkides, et hiljuti vastu võetud seadused, milles nähakse katset opositsiooni tegevust takistada, pole suunatud poliitiliste organisatsioonide vastu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles