Samas leidub Jaapanis siiani äärmusrahvuslasi, kes kas eitavad kogu Nanjingi veresauna üldse või siis väidavad, et see ei olnud nii räige, kui Hiina ja lääne ajaloolased räägivad.
Näiteks tänavu veebruaris esitas Hiina välisministeerium oma Jaapani kolleegidele ametliku kaebuse, kui Nanjingi Jaapani sõsarlinna Nagoya linnapea Takashi Kawamura tegi remargi, väites, et veresauna tegelikult ei toimunudki.
«Kuigi üldine lahingutegevus käis, ei usu ma, et seal juhtus midagi sellist nagu Nanjingi intsident,» teatas jaapani meer ajalehe Asahi Shimbun andmeil Nagoyat külastanud Nanjingi delegatsioonile. Kawamura sõnul teenis tema isa Nanjingis 1945 aastal ja kohalikud kohtlesid teda hästi.
Hetkel niigi pingelised Pekingi ja Tokyo suhted avaldusid ka eilsel Ninjingi mälestusüritusel. AFP teatel tungis kaks hiina meest kallale sündmust kajastavale jaapani ajakirjanikule, nad lõid teda ja üritasid lämmatada, enne kui politsei sekkus ja ajakirjaniku päästis.
Sõjakuritööd
• 1937. aasta 13. detsembril tungisid Jaapani väed Nanjingi. Sellele järgnenud umbes kuue nädala jooksul tegelesid nad ohjeldamatu tapmise ja vägistamisega. Hiina ajaloolaste väitel hukkus umbes 300 000 tsiviilisikut ja sõjavangi, osa lääne allikaid pakub väiksemat ohvrite arvu, umbes 42 000.
• Jaapanlased tapsid oma ohvreid väga mitmel viisil – õhkulaskmisest tükeldamiseni. Samuti on annaalidesse läinud juhtum, kus kaks Jaapani ohvitseri pidasid omavahel tapmisvõistlust, tsiviilisikutest ohvrite arv oli mõlemal kolmekohaline.
• Lähis-Ida rahvusvahelise sõjatribunali hinnangul vägistasid jaapanlased Nanjingis umbes 20 000 naist, nende seas oli ka imikuid ja vanainimesi. Suur osa vägistamistest käis kindla süsteemi järgi: sõdurid käisid majast majja ja otsisid ohvreid, kellest paljud langesid grupivägistamise ohvriks, misjärel nad tapeti. Laste vägistamisele eelnes tihti nende «lahtilõikamine». Jaapani sõdurid lõbustasid end ka sellega, et sundisid hiina peresid intsestile: poeg pandi vägistama oma ema, isa aga tütart.
• Ühe ameeriklasest misjonäri sõnul oli ta tunnistajaks, kuidas Jaapani sõdur Hiina sõjavangi südame ja maksa välja lõikas, ära küpsetas ja nahka pani. Terminit «sõjavang» jaapanlased vangisattunud hiinlaste kohta ei kasutanud.