Hollande käskis kaitsta Prantsusmaa kodanikke Kesk-Aafrika Vabariigis
Kesk-Aafrika Vabariigi pealinnas rünnati Prantsuse saatkonda!

François Hollande presidendipalee juures.

FOTO: SCANPIX

Prantsusmaa president François Hollande andis kolmapäeval korralduse tugevdada turvameetmeid Kesk-Aafrika Vabariigis viibivate Prantsuse kodanike julgeoleku tagamiseks.

Hollande kutsus üles kaitsma ka Kesk-Aafrika Vabariigi pealinnas Banguis asuvat varem kolmapäeval meeleavaldajate rünnaku alla langenud Prantsuse saatkonda, teatas riigipea büroo avalduses.

Kaitseministri Jean-Yves Le Driani sõnul on Prantsuse saatkonna julgeolek nüüdseks tagatud ja kord selle ümbruses taastatud.

Kesk-Aafrika Vabariigi pealinnas Banguis muutus Prantsusmaa saatkonna ees toimunud meeleavaldus vägivaldseks, saatkonnahoonelt rebiti prantsuse trikoloor.

Prantsusmaa on meeleavaldajate pahameele ära teeninud sellega, et on lasknud Kesk-Aafrika Vabariigi mässulistel vallutada suure osa riigi territooriumist ning pole meeleavaldajate väitel keskvalitsust piisavalt aidanud.

Riigis elab ligi 1200 Prantsuse kodanikku.

Alates Prantsusmaa koloniaalvõimu lõppemisest 1960. aastatel on Lääne-Aafrika riikides paiknenud Prantsuse väed endistes kolooniates võimul olevate režiimide toetamiseks kriisisituatsioonides regulaarselt sekkunud.

Hetkel viibib Banguis kakssada Prantsuse sõjalist instruktorit.

Kesk-Aafrika Vabariigi mässulisi ühendava Seleka koalitsiooni kontrolli all on suurem osa riigi põhja- ja idaosast.

Naaberriik Tšaad on Kesk-Aafrika Vabariigi presidendi François Bozizé palvel mässuliste edasitungi peatamiseks riiki oma väed saatnud. Tšaadi väed kujutavad endast ainsat tõsiseltvõetavat kaitsevalli ümberpiiratud Kesk-Aafrika Vabariigi valitsuse ja mässuliste vahel.

Hetkeseisuga asuvad mässuliste väed 300 kilomeetri kaugusel pealinnast Banguist.

Seleka koosneb mässulistest, kelle hinnangul pole keskvalitsus järginud aastatel 2007-2011 sõlmitud rahuleppeid, millega lubati relvad maha pannud mässulistele rahalist ja muud abi.

Kesk-Aafrika Vabariigi näol on tegemist mineraalide poolest rikka ilma merepiirita riigiga, mille rahvaarv on pisut alla viie miljoni inimese. Riik on sagedaste mässude ja riigipöörete poolest kurikuulus.

Tagasi üles