E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Iisraeli president alustas konsultatsioone valitsuse moodustamiseks

BNS
Facebook
Comments
Iisraeli president Shimon Peres valimisjaoskonnas Jeruusalemmas.
Iisraeli president Shimon Peres valimisjaoskonnas Jeruusalemmas. Foto: SCANPIX

Iisraeli president Shimon Peres alustas kolmapäeval ametlikke konsultatsioone parlamendifraktsioonidega, et leida rahvaesindaja, kes suurima tõenäosusega suudab uue valitsuskoalitsiooni kokku panna.

Asjatundjad on üksmeelsel seisukohal, et suurem osa parteidest pakub peaministriametisse praegust valitsusjuhti Benjamin Netanyahut.

Otsust on oodata 48 tunni pärast.

«Kohustusekoorem, mille seadus minu õlule asetab, on väga raske, ja ma kavatsen seadusest kinni pidada ja seda täita, et teha võimalikuks moodustada valitsus, mis peegeldaks rahva soove,» ütles president, kui talle anti üle ametlikud valimistulemused.

Mitteametlikud kõnelused on kestnud juba alates 22. jaanuari valimistest, mis tõi uude parlamenti 19 erakonda.

Ametlikult algab protsess aga alles siis, kui Peres on parteidega kõnelnud ja oma valiku teatavaks teinud.

President alustab kohtumisi kolmapäeva õhtul Netanyahu parempoolse Likud-Beitenu nimekirjaga, mis sai knesseti 120 kohast 31.

Järgnevad kohtumised teiseks tulnud uue tsentristliku erakonnaga Yesh Atid, mis võitis üllatuslikult 19 parlamendikohta.

Neljapäeval konsulteerib Peres ülejäänud kümne partei esindajatega, et välja selgitada, keda nemad peaministrina näeksid. Kogu protsess peaks lõpule jõudma õhtuks.

Otsus tehakse teatavaks reede õhtul enne sabati algust.

Seejärel on peaministrikandidaadil 28 päeva koalitsiooni moodustamiseks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles