Kohus avalikustab dokumendid väidetava CIA vangla kohta Poolas

Vaade Stare Kiejkuty luurekooli väravale. Seda peetakse üheks kohaks, kus võis asuda salavangla.

FOTO: SCANPIX

Poola valitsust teeb rahutuks Euroopa Inimõiguste Kohtu otsus avalikustada dokumendid, mis on seotud USA Luure Keskagentuuri (CIA) väidetava salavangla asumisega Poolas, vahendas Poola Raadio.


Justiitsminister Jarosław Gowin ütles täna Poola raadiole, et kohtu eile õhtul avalikustatud otsus häirib teda väga ning et see on oht Poola julgeolekule.

Asevälisminister Maciej Szpunar teatas, et avalikustamine takistaks Poolal edasiste uurimistega koostöö tegemist. «Kohus peab mõistma, et alates sellest hetkest, kui see [...] avalikustab kogu Poola valitsuse esitatud informatsiooni, on selle tulemusena piiratud meie võime koostööd teha,» ütles ta uudisteagentuurile PAP.

Poola riigiprokurörid palusid ajapikendust, et uurida CIA salavanglate olemasolu. Juurdlus oleks pidanud jõudma lõpule veebruaris.

Saudiaraablane Abd al-Rahim al-Nashiri esitas kohtule kaebuse 2011. aasta mais, väites, et teda hoiti Poolas CIA vanglas 2002. ja 2003. aastal. Tema advokaat Mikołaj Pietrzak väidab, et Poola võimud venitasid uurimisega, sest kartsid, et selle tulemused valmistavad riigile piinlikkust.

Oletatavasti näitavad avalikustamisele kuuluvad andmed seda, kuidas Poola üritas vältida teatud dokumentide esitamist.

Täna avalikustas vabaühendus Open Society Justice Initiative raporti teabega, mis on hangitud CIA salavanglate programmi kohta. Väidetavalt oli sellega seotud 25 Euroopa riiki, 14 Aasia riiki ja 13 Aafrika riiki, kus hoiti ja mõnikord piinati terrorismis kahtlustatavaid.

Euroopas oli raporti andmeil programmiga seotud Rumeenia, Leedu ja Poola, aga ka Saksamaa, Horvaatia ja Suurbritannia.
 

Tagasi üles
Back