Iraani välisminister: venelased tegid vea

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Raketisüsteem S-300
Raketisüsteem S-300 Foto: SCANPIX

Iraani välisminister Ali Akbar Salehi sõnul tegi Venemaa vea, kui otsustas loobuda õhutõrjesüsteemi S-300 tehingust islamivabariigiga.

«Venelased arvasid, et ameeriklased avavad neile samal ajal paradiisiväravad, nad otsustasid minna paradiisi ja avaldada Iraanile survet. Tegelikult nägid nad, kuidas nende ees paotati vaid esimest ust ja paradiisi nad ei pääsenud. Ning siis pandi ka see uks nende nina ees kinni,» vahendas uudisteagentuur BNS Salehi sõnavõttu Iraani rahvusringhäälingu vene toimetusele.

Välisminister lisas, et kuigi Venemaa tegi vea, siis ei tohi poliitilisi suhteid üksikjuhtumitele rajada.

Iraani võimud pöördusid mullu Genfis asuva Rahvusvahelise Arbitraažikohtu poole, sooviga saada Venemaa riiklikult relvaekspordikompaniilt Rosoboronexport ligi neli miljardit dollarit valuraha luhtunud 800 miljoni dollari suuruse müügitehingu eest, mis sõlmiti Venemaaga 2007. aastal.

Kohus pole kaasuses otsust langetanud, kuid Iraani jaoks positiivse otsuse korral tuleks Venemaal islamivabariigile tasuda umbes kolmandikuni Venemaa relvamüügi aastatuludest küündiv hiigeltrahv.

Venemaa hinnangul pidid nad lepingu tühistama neist mitteolenevatel põhjustel, mistõttu ei pea nad Iraanile lepingu rikkumise eest kahjutasu maksma. Küll aga on Venemaa tagastanud Teheranile S-300 eest saadud ettemaksu.

2010. aasta septembris andis Venemaa toonane president Dmitri Medvedev käsu peatada sama tüüpi õhutõrjesüsteemi müük Iraanile, kuna Venemaa oli heaks kiitnud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni, mis karmistas Iraanile määratud sanktsioone ning keelas muu hulgas ka tankide, ründelennukite, helikopterite, laevade ning raketisüsteemide tarnimise islamivabariigile.

Iraani väitel ei kuulu õhutõrjesüsteem aga resolutsiooniga keelatud relvastuse hulga. Teheran on varem pöördunud ka Haagis asuva Rahvusvahelise Kohtu (ICJ) poole, soovides lepingutingimuste täitmist või kompensatsiooni. Ka see kohus pole tüliküsimust lahendanud.

NATO klassifikatsiooni järgi kannab S-300 nime SA-20. Maal paiknev mobiilne süsteem, mille laskeulatus on 120 kilomeetrit, suudab alla tulistada ka lennukid ja tiibraketid ning see võimaldaks riigil rünnaku korral kaitsta ka oma tuumaehitisi. Seetõttu põhjustas relvatehing tugeva kriitikalaine Iisraeli, Euroopa Liidu ja USA ametnike hulgas.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles