T, 21.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Austraalia alamkoda toetas aborigeenide põliselanikena tunnustamist

BNS
Austraalia alamkoda toetas aborigeenide põliselanikena tunnustamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Austraalia aborigeenid
Austraalia aborigeenid Foto: SCANPIX

Austraalia seadusandjad tunnistasid tänaametlikult aborigeene riigi esimeste elanikena - viis aastat pärast ajaloolist vabandust varem aborigeenidele tehtud ülekohtu eest.

Esindajatekoda võttis aborigeenide ja Torrese väina saarerahvaste tunnustamise eelnõu aplausi saatel ühehäälselt vastu ning see on samm ametliku, põhiseaduses tunnustamise poole.

Täpselt viis aastat tagasi vabandas toonane peaminister Kevin Rudd aborigeenide ja Torrese väina saarerahvastele alates 1788. aastast tehtud ülekohtu eest.

Peaminister Julia Gillard ütles, et hääletus näitab seda, et parlament soovib aborigeenide ja saarerahvastele tehtud kahju heastada.

Põliselanike rühmitused tervitasid hääletust kui olulist sümboolset sammu. Nüüd läheb eelnõu ülemkotta, mis prognooside kohaselt selle heaks kiidab.

Gillard soovis algselt korraldada koos tänavuste üldvalimistega referendumi põhiseadusmuudatuse üle, millega tunnustataks aborigeene Austraalia algupäraste elanikena, kuid see kava ei teostunud rahva vähese toetuse tõttu.

Märksõnad
Tagasi üles