Obama: kindral John Allen läheb erru
Oluliselt täiendatud kell 23.04! Lisatud NATO kommentaar!

USA kindral John Allen.

FOTO: SCANPIX

USA president Barack Obama ütles teisipäeval, et 19 kuud Afganistanis rahvusvahelisi vägesid juhtinud kindral John Allen läheb erru ega võta vastu NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja kohta.

«Täna kohtusin ma kindral John Alleniga ja nõustusin tema palvega sõjaväeteenistusest lahkuda, et ta saaks oma terviseprobleemidega tegelda pereringis,» on öeldud Obama kirjalikus avalduses.

Obama teade kinnitab mitu kuud kestnud spekulatsioone Alleni tuleviku kohta, mille kohaselt usuti, et kindral ei asu NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja kohale isegi pärast seda, kui Ühendriikide kaitseministeerium oli andnud tema kandidatuurile «rohelise tule».

Algselt kahtlustati, et Allen on segatud suhtedraamasse, mis viis Luure Keskagentuuri (CIA) juhi David Petraeuse ametist lahkumiseni. Kahtluste kohaselt saatis Allen ebasobiva sisuga elektronkirju Petraeusi peretuttavale Jill Kelleyle (37).

Kaitseministeeriumi hinnangul pole midagi karistamist ega hukkamõistu nõudvat siiski toimunud.

Allen taandus hiljuti Afganistanis paiknevate USA ja NATO vägede komandöri kohalt ja võttis edasiste sammude kaalumiseks mõtlemisaja.

Obama kiitis avalduses merejalaväekindralit tema teenete eest Afganistani julgeolekujõudude koosseisu ja võimekuse suurendamisel ning terrorivõrgustiku Al-Qaeda nõrgendamisel.

«Üle kõige hoolib kindral Allen meie riiki teenivatest meestest ning naistest ja nende peredest, ma olen tema perele tänulik ohverduste eest, mida nad tema teenistuse ajal Afganistanis pidid teda toetades läbi tegema,» lisas Obama.

Allen kinnitas teisipäeval päevalehes Washington Post avaldatud intervjuus soovi pühenduda krooniliste terviseprobleemide käes kannatava abikaasa toetamisele. «Praegusel hetkel pean ma tema tervise korda saama, on aeg oma pere eest hoolitseda,» lausus Allen.

NATO teatas teisipäeval, et austab kindral Alleni otsust mitte asuda alliansi Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja ametikohale.

«Austame täielikult kindral Alleni otsust. Ta tegutses Afganistanis paiknevate NATO juhitud Rahvusvaheliste Julgeolekuabijõudude (ISAF) kõige kauem teeninud komandörina silmapaistvalt,» seisis NATO pressiesindaja avalduses.

«Uue NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kandidaadi nimetamine on USA otsus. Kui Washington esitab uue kandidaadi, hakkame me tema sobivust kaaluma,» selgus pressiesindaja avaldusest.

Kindrali sõnul ei olnud tema otsus seotud uurimise alla sattumisega Petraeusiga seotud skandaalis. Ühendriikide uurijad vaatasid läbi 20 000 - 30 000 lehekülge tema kirjavahetust Kelleyga, kellest sai üks osaline Petraeuse skandaalis.

Kirjavahetust uurinud Pentagoni peainspektor jõudis järeldusele, et Allen ei käitunud ohvitserile sobimatult.

Petraeus astus eelmisel sügisel avalikuks tulnud abieluvälise suhte tõttu tagasi. Kelley kurtis Föderaalsele Juurdlusbüroole (FBI) ahistavate e-kirjade üle, mille saatis talle Petraeusi armuke Paula Broadwell (40). FBI sai Petraeusi ja Broadwelli suhtele jälile just Kelley teate põhjal uurimist alustades.

Tagasi üles
Back