Venemaa presidendi Vladimir Putini arvates on keskkoolidele vaja töötada välja ühtne ajalooõpik, mis on kirjutatud heas vene keeles ja kus poleks vasturääkivusi ega kaksipidi tõlgendusi.
Putin nõuab ühte õiget ajalooõpikut
«See peab olema kogu õppematerjalile esitatavaks kohustuslikuks nõudmiseks,» rõhutas ta RIA Novosti vahendusel.
Putini sõnul peavad uued õpikud olema mõeldud erinevatele vanuseastmetele, kuid koostatud ühtse kontseptsiooni raames. «Konkreetsete näidetena tuleb tuua välja, et Venemaa saatus kujunes erinevate rahvuste, traditsioonide ja kultuuride ühinemisel.»
Ülevenemaalise ajalooõpiku koostamise juures peaks lisaks haridus- ja teadusministeeriumi ning Vene Teaduste Akadeemia ekspertidele olema ka kahe vanima ühiskondliku ühenduse (ajalooselts ja sõjaajaloo selts) esindajaid.
Putini arvates mängib kool tähtsat rolli erinevates rahvustes inimeste vaheliste kultuuriliste suhete tekkel. «See on süstmeene, kompleksne ja loominguline töö, see peab vastama meie laste huvidele ja nõudmistele ning kaasaegsele ühiskondlikule reaalsusele.»
Koolides kasutatavate õpikute standardiseerimise teema erutab Putinit juba pikemat aega. Aasta tagasi ütles ta, et näiteks ajalooõpikud on kirjutatud nii, et tal «tõusevad juuksed püsti».
Putin on seisukohal, et haridus- ja teadusministeerium teab tugevdama kontrolli õppekirjanduse ettevalmistuse üle.
Haridus- ja teadusminister Dmitri Livanov on riigipea ettepanekuga ühtse Vene ajalooõpiku koostamisest nõus, vahendas ITAR-TASS.
Ministri arvates peab õpetajal olema võimalik õpikute vahel valida, kuid nii suurt hulka, nagu neid antakse välja praegu, pole siiski vaja.
Tuntud ajaloolane Natalja Basovskaja rääkis raadiojaamale Ehho Moskvõ, et ühtegi tõelist õpikut võimude korralduse kirjutada ei saa. Putini korraldust hakkavad tema väitel realiseerima mitte just kõige andekamad, kuid kõige krapsakamad inimesed.
Basovskaja sõnul püüab võim teha ka midagi ilusat, kuna liiga tihti on sellega seoses kuulda sõnu «korruptsioon», «äraostetavus» ja muud sarnast.