T, 3.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuulujutud: paavsti lahkumise tingis Vatileaksi skandaal

BNS
Facebook
Comments
Paavst Benedictus XVI.
Paavst Benedictus XVI. Foto: SCANPIX

Paavst Benedictus XVI tagasiastumiseni jäänud päevade jooksul on Vatikan sunnitud tõrjuma kuuldusi, et katoliku kiriku pea lahkumisotsuse ajendiks on plahvatusohtliku sisuga raport Vatikani siseintriigide kohta.

Tegemist on salaraportiga, mille koostas kolmest kardinalist koosnev komisjon ja mis on mõeldud ainult paavsti silmadele. Raport on mulluse dokumendilekkeskandaali ehk «Vatileaksi» korraldatud juurdluse tulemus.

Kardinalid küsitlesid kümneid Vatikani ametnikke ja esitasid töö tulemuse paavstile 2012. aasta detsembris, vahetult enne seda, kui Benedictus tema saladokumentide lekitamise eest vangi mõistetud kammerteenrile Paolo Gabrielele armu andis.

Nädalakiri Panorama ja päevaleht Repubblica kirjutasid neljapäeval, et kardinalide raport sisaldas süüdistusi korruptsioonis, geisuhete alusel soosimises ja katsetes šantažeerida Vatikani homodest vaimulikke.

Vatikan on keeldunud ajakirjanduse teateid kommenteerimast, pressiesindaja Federico Lombardi sõnul on need «oletused, väljamõeldised ja arvamused».

Julian Herranz, üks juurdluses osalenud kardinalidest ütles Hispaania ajalehele El País, et skandaal oli mull, mis suureks puhuti. Tema sõnul on loos ka «must lammas» nagu kõigis perekondades. Uurijad «rääkisid inimestega, nägid, mis toimib ja mis mitte, nägid valgust ja varje.»

Herranz tunnistas Itaalia Radio 24-le, et «Vatileaksi» mõju paavsti tagasiastumisotsusele on üks hüpotees paljude hulgas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles