Küprose rahandusminister: kõnelustel troikaga tehti olulisi edusamme

Küprose rahandusminister Michael Sarris.

FOTO: SCANPIX

Küprose rahandusministri Michalis Sarrise sõnul tehti tänastel läbirääkimistel Euroopa Liidu ja Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF) olulisi edusamme, kuid mitmes küsimuses on veel lahendus leidmata.

«Troikaga lahenduse leidmisel on tehtud olulisi edusamme,» ütles Sarris avalduses pärast kohtumist ELi, IMFi ja Euroopa Keskpanga esindajatega.

Suurtes finantsraskustes Küprose liidrid arutasid pealinnas Nikosias nõndanimetatud troikaga uut päästekava.

Sarrise sõnul kaaluvad eksperdid Küprose valitsuse esitatud plaani üksikasju, kõnelused jätkuvad kella 16 paiku. President Nikos Anastasiades ja parteide juhid võivad pärast seda sõita Brüsselisse.

Eurotsooni liikme Küprose finantssektor ületab sisemajanduse kogutoodangut mitu korda.

Rahandusministri kohaselt on muuhulgas arutusel hoiusemaksu kehtestamine riigi suurima, Küprose Panga (Bank of Cypros) enam kui 100 000 euro suurustele hoiustele. Sealse riigitelevisiooni andmetel on räägitud 22-25 protsendi suurusest ühekordsest lõivust.

Küprose valitsus kaalub ka hädas Laiki (Popular Bankis) restruktureerimist «heaks» ja «halvaks» pangaks.

EL andis Nikosiale esmaspäevani aega 5,8 miljardi euro leidmiseks, mis kindlustaks riigile kümne miljardi euro suuruse päästepaketi.

Küprose parlament lükkas teisipäeval tagasi plaani saada nõutud summa kokku kõigi pangahoiuste ühekordse maksustamise teel.

Nikosia on abi saamiseks pöördunud ka Venemaa poole, kuid kõnelused lõppesid reedel tulemusteta. Küprose ettepanekud ei pakkunud Moskvale huvi, ütles Vene rahandusminister Anton Siluanov. Peaminister Dmitri Medvedevi sõnul ei ole Venemaa siiski veel sulgenud Küprosele täiendava abi pakkumise ust.

Paljud Vene kodanikud ja ettevõtted on paigutanud raha Küprose pankadesse, see summa ulatub hinnanguliselt mitmekümne miljardi euroni.

Tagasi üles