USA kehtestas Magnitski seaduse alusel 18 Vene ametnikule sanktsioonid

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA Kongressi hoone Kapitooliumi mäel.
USA Kongressi hoone Kapitooliumi mäel. Foto: SCANPIX

USA kehtestas reedel 18 inimesele, kelle seas on nii Vene, Ukraina, Aserbaidžaani kui ka Usbekistani kodanikke, 2009. aastal advokaat Sergei Magnitski surma põhjustamise tõttu sanktsioonid.

Ühendriikide rahandusministeeriumi sanktsioonidega külmutatakse nende isikute varad ja keelatakse ameeriklastel nendega äri teha.

«Magnitski surm 2009. aasta novembris oli tragöödia, mille asjaoludesse korraldatud uurimine ei ole andnud nähtavaid tulemusi,» ütles USA kõrge ametnik reedel. «Magnitski vangistamisega otseselt seotud Vene ametnikud ning vanglaametnikud, kes on seotud terve rea otsustega, mis advokaadi surmani viisid, on endiselt karistamata,» lisas ta.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval, et Ühendriikides vastu võetud nn. Magnitski seadus on russofoobia vili. «Magnitski seadus on selgelt Venemaa vastane käik,» ütles Lavrov. «Inimese surm vanglas on kahetsusväärne,» lisas ta, viidates Magnitski surmale Moskva uurimisisolaatoris 2009. aasta novembris. «Kõige hullem on, et ta ei saanud võimalust tõestada oma süütust. See on alati halb ja mitte ainult siis, kui inimesed surevad meie vanglates,» rääkis Vene välisminister.

Magnitiski vahistati 2008. aasta novembris, kui ta oli teatanud 5,4 miljardi rubla (235 miljoni dollari) suuruse maksupettuse paljastamisest Hermitage Capital suhtes. Asja olid segatud samad siseministeeriumi ametnikud, kes advokaadile seepeale omakorda süüdistuse esitasid.

Moskva Butõrka eeluurimisvanglas ravi saamata 37 aasta vanuses pankreatiiti surnud Magnitskit süüdistatakse maksupettuses, mida ta ise enne vahistamist kõrgetele ametnikele süüks pani.

Prokuröride kohaselt hoidsid Magnitski ja tema toonane klient, investeerimisfondi Hermitage Capital juht William Browder 16,8 miljoni dollari ulatuses maksudest kõrvale.

Magnitskist on saanud vangide väärkohtlemise sümbol. USA kongress võttis eelmise aasta lõpus vastu niinimetatud Magnitski seaduse, mis kannab musta nimekirja isikud, kes on seotud juristi surmaga. Moskva vastas seadusele omapoolse seadusega, mis keelab muu hulgas ameeriklastel Venemaalt orbusid lapsendada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles