Opositsionäär Ilja Jašin: Venemaa areneb kodanikele sobimatus suunas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Teelemari Loonet
Copy

Venemaa opositsionipoliitik Ilja Jašin rääkis täna Tallinnas toimunud Avatud Eesti Fondi üritustesarja  «Venemaa hääled» arutelul, et Venemaa areng kulgeb sealsete elanike jaoks vales suunas.

«Inimeste rahuolematus Venemaal suureneb päevadega, kuna riik areneb vales suunas, kodanikele sobimatus suunas,» ütles Jašin. «Ma ei ole Eestis paluja rollis, Eesti valitsuselt paluja rollis. Olen Tallinnas selgitaja ja tähelepanu juhtija rollis. Ootan Euroopa riikide poolt kainet mõtlemist Venemaal toimuva suhtes ning majanduslikest sõltumistest kaugemale vaatamist.»

«Selleks, et käeraudadesse aheldatuna oma kongis surnud advokaat Sergei Magnitski nimekiri saaks ametlikuks, peaks seda tunnustama Euroopa. Selleks, et kehtestada viisablokaad mõnedele Venemaa opositsiooni rünnanud kodanikele, selleks pole vaja isegi seadust muuta. Kui Eesti võtaks vastu sellise otsuse, ei saaks ükski opositsiooni vastu kätt tõstnud inimene liikuda mitte kuskile Euroopasse. Euroopa peab võtma vastu selge otsuse, et riigid ei kutsuks enda juurde meie riigi vargaid ja sulisid,» kinnitas Jašin Tallinnas.

Opositsionäär nentis, et tihti tekib küsimus, milline peaks olema EL reaktsioon Venemaal toimuvale ning kinnitas, et tema seisukohalt on Venemaal toimuv ikkagi Venemaa enda sisemine asi.

«Kui me ise riigis ei tunnista demokraatiat, ei tunnista seda ka Euroopa Liit. Vaja oleks anda üldine  adekvaatne hinnang Venemaale riigist väljastpoolt ning seda sõltumata majanduskonjunktuurist – Euroopa sõltumisest Venemaa gaasist, naftast ja turust. Olen veendunud, et Venemaast võib saada täisväärtuslik Euroopa liige. Kõik euroopalikud väärtused on juba täna kirjas meie konstitutsioonis,» nentis Jašin.

Jašin leidis, et Eesti valitsusele tuleb au anda, sest riik ja valitsus on andnud mitmetele Venemaa opositsioonitegelastele ja tagakiusatud koostöötajatele varjupaika.

«Erinevalt Urkaina või Hollandi valitsustest on Eestis võimalik saada turvalist asupaika, kui Venemaal hakkavad toimuma vahistamised, süüdimõistmised ja kohtud. Venemaal ei toimu küll  poliitiliselt plaanilt mahalaskmisi ega hukkamisi, kuid pehmemas variandis ahistatakse inimesi poliitiliselt iga päev. Põhjus on väga lihtne, kuna Putinil on seisukoht, et kui «nemad» (opositsioonitegelased) rikkusid minu peo, rikun mina nende elud,» mainis Jašin Tallinnas.

Putin suhtleb oma rahvaga Jašini hinnangul juba 13 aastat vaid monoloogi või stsenaariumi vormis ning pole kogu oma võimuloleku aja jooksul läinud ühegi oponendiga üks-ühele vestlusesse. «Tugev poliitik ei käitu nii. Eriti ohtlikuks on seis läinud tänu sellele, et 2007. aastal valitud Putin ja 2013. aastal valitud Putin on  kardinaalselt erinevad presidendid. Kui kuus aastat tagasi pidas enamik inimesi teda seaduse järgi ausalt valitud riigijuhiks, siis nüüd on tegemist enamike silmis valimispettusega pukki saanud presidendiga,» kinnitas Jašin.

Opositsiooniaktivisti sõnul on veelgi ohtlikum tendents aga selles, et peaaegu 22 protsenti Venemaa  inimestest on täna selle poolt, et kui  2024. aastal saaks Putinit valida, valiksid nad ta uuesti riigijuhiks.

«2024. aastal saan mina 41 ja kannatan selle ära, kuid mul on mure oma laste ning kaasmaalaste pärast. Ma usun, et Venemaal läheb kõik veel väga-väga halvaks ning siis... läheb kõik väga heaks,» lõpetas Jašin oma esinemise Tallinnas.

Tagasi üles