Jaapanlased lähevad Kuriilidele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Kunaširi saar on üks neljast vaidlusalusest saarest Kuriili saarestikus.
Kunaširi saar on üks neljast vaidlusalusest saarest Kuriili saarestikus. Foto: SCANPIX

Jaapani delegatsioon suundub täna visiidile Vaikses ookeanis asuvale vaidlusalusele Kunaširi saarele.

Kunaširi saar asub neljast saarest koosnevas ahelikus, mida Venemaal tuntakse Lõuna-Kuriilidena, kuid Jaapanis Põhjaterritooriumina, mille 1945. aastal okupeeris NSVL.

Uudisteagentuuri Interfax andmetel kuulub delegatsiooni 62 inimest, kelle seas on nii kunagi Kuriilidel elanud vanemad inimesed, kolm Jaapani parlamendisaadikut ning välisministeeriumi töötajad ja teised võimuesindajad. Tegemist on ametliku visiidiga, mis toimub Jaapani-Vene viisavaba vahetusprogrammi raames.  

Jaapan ja Venemaa pole pärast Teist maailmasõda suutnud sõlmida rahulepingut, mis lõpetaks senini lahendust ootava territoriaalvaidluse mainitud saarte üle. Hiljuti leppisid pooled kokku kõneluste jätkamises rahuleppe üle.

Jaapani võimud on seisukohal, mille kohaselt saab Venemaaga rahulepingu sõlmida vaid siis, kui Venemaa tagastab Jaapanile kõik vaidlusalused saared.

1855. aastal sõlmitud Shimoda lepingu järgi tunnustas Venemaa Habomai, Šikotani, Kunaširi ja Etorofu saari Jaapani osana. 1904. aastal puhkenud Jaapani ja Venemaa vahelise sõja tulemusena sai Jaapan endale ka Lõuna-Sahhalini.

Teise maailmasõja käigus kuulutas NSV Liit 1945. aasta aprillis Jaapanile sõja ja okupeeris Lõuna-Kuriili saared, mis avasid NSV Liidule hea väljapääsu ookeanile.

Kuigi 1956. aastal sõlmisid NSV Liit ja Jaapan diplomaatilised suhted, kirjutati Moskvas alla vaid ühisdeklaratsioon ja rahulepingut ei sõlmitud, sest Jaapan nõudis NSV Liidult jätkuvalt tagasi kõiki nelja saart, kuid kommunistlik impeerium oli nõus loobuma vaid Habomai ja Šikotani saartest.

Jaapan on seisukohal, et vaidlusalused saared pole enne 1945. aastat kunagi Venemaale kuulunud ja NSV Liit okupeeris saared ebaseaduslikult. Venemaa pole nõus aga saartest loobuma, mistõttu ei nõustu Tokyo allkirjastama ka rahulepingut.

Tagasi üles