P, 3.12.2023

Venemaal jõustus suitsetamiskeeld

BNS
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Suitsetavad mehed loevad ajalehti. Foto on tehtud Moskvas 30. mail.
Suitsetavad mehed loevad ajalehti. Foto on tehtud Moskvas 30. mail. Foto: SCANPIX

Venemaal jõustus tänasest suitsetamiskeeld ühistranspordis, raudtee- ja lennujaamades, haldus-, haridus- ja tervishoiuasutustes.

Tegu on ambitsioonika tubakakeelu esimese etapiga.

Tänasest alates ei ole lubatud sigaretti ette panna bussides, trammides ega teistes ühissõidukites, samuti on keelatud suitsetada raudtee- ja bussijaamades, lennujaamades ja liftides, aga ka rongi- ja metroojaamade ümbruses, koolides, haiglates ja administratiivhoonetes.

Järgmise aasta 1. juunil peaks tubakakeeld laienema ka laevadele, kaugrongidele, raudteeperroonidele, hotellidele, kohvikutele ja restoranidele, kus venelased praegu ohjeldamatult suitsetavad.

Kreml käivitas tervisekaitsealgatuse möödunud aastal eesmärgiga vähendada suitsetajate hulka poole võrra. Praegu on Venemaal pidevaid suitsetajaid umbes 44 miljonit ehk ligi kolmandik elanikest.

Peaminister Dmitri Medvedev ütles möödunud aastal, et suitsetamisega seotud haigused nõuavad aastas ligikaudu 400 000 venemaalase elu ja suitsetama hakatakse üha nooremalt.
Levada keskuse mulluse arvamusküsitluse põhjal pooldab 81 protsenti venelastest avalikes kohtades suitsetamise keeldu.

Kahtlusi tekitab võimude suutlikkus keeldu jõustada ja paljud leiavad, et keelamise asemel peaks valitsus keskenduma sellele, kuidas aidata inimestel sellest harjumisest vabaneda.

Suitsetajad on samal ajal loonud ülemaalise ühenduse oma õiguste eest võitlemiseks.
«Valitsuse poliitika muudab sageli võitluse suitsetamise vastu võitluseks suitsetajate vastu,» ütleb Ülevenemaaline Liikumine Suitsetajate Õiguste Eest oma veebilehel.

Riigiduuma kiitis mais esimesel lugemisel heaks eelnõu, mis kehtestab suitsetamiskeelu rikkumise eest rahatrahvi vahemikus 1000 (24 eurot) - 500 000 (1209 eurot) rubla. Kõrgeim trahvimäär on mõeldud ebaseadusliku tubakareklaami, madalaim keelatud kohas suitsetamise eest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles