Politsei kasutas Ankaras protestijate vastu pisargaasi

Protestijad Ankaras.

FOTO: SCANPIX

Türgi valitsusvastased meeleavaldused jätkusid pühapäeval pealinnas Ankaras, kus politsei kasutas umbes tuhande demonstrandi vastu pisargaasi ja veekahureid.

Võimud takistasid Ankaras rahvahulgal marssimast peaminister Recep Tayyip Erdoğani ametiruumide juurde.

Reedel vägivaldseks läinud meeleavalduste peamises sündmuspaigas Istanbulis oli pühapäeval rahulik. Tuhanded meeleavaldajad jäid politseist hüljatud Taksimi väljakule laagrisse ja nõudsid valitsuse tagasiastumist.

Viimaste aastate ägedaimatel valitsusvastastel meeleavaldustel peeti kinni rohkem kui 1700 inimest, kellest enamik on jälle vabaks lastud, teatas siseminister Muammer Güler pühapäeval uusimad andmed.

Ministri sõnul on alates teisipäevast toimunud 67 linnas kokku 235 meeleavaldust.

Istanbulis kaks päeva kestnud vägivaldsetes rahutustes sai ametlikel andmetel viga 53 meeleavaldajat ja 26 politseinikku. Inimõigusorganisatsioon Amnesty International aga ütles, et vigastatuid on sadu ja kaks inimest on surma saanud. Amnesty sõnul on mitu protestijat suurte pipra- ja pisargaasikoguste tõttu pimedaks jäänud ja vähemalt kaks said gaasiballooniga pea pihta.

Meeleavalduse algpõhjuseks oli võimude plaan rajada Istanbuli Taksimi väljaku kõrval asuva pargi asemele ostukeskus. Protestilaine levis üle riigi ja kujuneks suurimaks rahva rahulolematuse väljenduseks alates 2002. aastast, mil peaminister Erdoğani erakond võimule tuli. Kriitikute sõnul on valitsus käitunud üha autoritaarsemalt.

Türgi liitlased Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA manitsesid Erdoğani valitsust vägivallast hoiduma ja Türgi ametnikud tunnistasid, et tegid vigu.

«Saime õppetunni,» ütles Istanbuli linnapea Kadir Topbaş laupäeva õhtul telekanalile NTV. Ta väljendas kahetsust, et rahvast ei informeeritud piisavalt Taksimi ehitusprojektist.

Vigu tunnistas ka Erdoğan, kuid nõudis, et protestijad oma meeleavalduse kohe lõpetaksid. Peaminister ütles, et Taksimi pargi renoveerimise projekt jääb jõusse, aga võib-olla loobutakse ostukeskuse ehitamisest.

Tagasi üles