Austraalia uurijad loovad malaariavaktsiini

Liisa Tagel
, välisuudiste toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Malaariaparasiit levib sääsehammustustega.
Malaariaparasiit levib sääsehammustustega. Foto: AP / Scanpix

Austraalia uurijad teatasid täna, et nad on jõudnud lähedale võimaliku malaariavaktsiini loomisele – nende uuritav ravi on kaitsnud hiiri mitme erineva haigustüve eest.

Queenslandi Griffithi ülikooli uurija Michael Good selgitas, et vaktsiini abil asuvad valged verelibled ehk T-rakud ründama potentsiaalselt surmavat malaariaparasiiti, mis elab punastes verelibledes, edastas uudisteagentuur AFP.

«Üks vaktsiin indutseerib põhjaliku immuunsuse erinevate malaariaparasiidi liikide vastu,» kirjutati täna kliinilisi uurimusi avaldavas ajakirjas Journal of Clinical Investigation.

Goodi sõnul keskendus uurimisrühm sellele, et panna valged verelibled parasiiti ründama sellest hoolimata, millise haigustüvega parasjagu tegu on.

«Malaariat tapma indutseeritud T-rakud (valged verelibled) suudavad parasiidi valgud ära tunda, isegi parasiidi sees olevad valgud,» sõnas ta ABC-le.

«See on meie meelest uudne aspekt: me oleme suutnud luua immuunvastuse, mis suudab ära tunda parasiidi sees olevad molekulid, mis on olemas igas erinevas haigustekitajas.»

Good sõnas, et tema teada on tegu esimese korraga, mil vaktsiin suudab hiiri kaitsta enam kui kahe malaariatüve eest.

Vaktsiini tootmine saab tõenäoliselt olema odav ja kerge, lisas ta, mis tähendab, et juhul kui vaktsiin inimeste peal töötab, võib see ka vaesemates piirkondades säästa tuhandeid elusid aastas.

«Me ei taha aga ette rutata, me tahame näidata esiteks, et vaktsiin on inimeste peal efektiivne,» sõnas Good.

2010. aastal nakatus malaariasse hinnanguliselt 219 miljonit inimest, kellest 660 000 surid. Enamik ohvritest olid ÜRO terviseorganisatsiooni andmetel alla viie aasta vanad Aafrika lapsed.

Möödunud aasta veebruaris avaldati uurimus, mis kinnitas, et tõenäolisemalt sureb malaariasse aastas ligi 1,2 miljonit inimest.

Malaaria tekitajaks on sääskede levitatavad algloomad perekonnast Plasmodium. Inimesel võivad malaariat tekitada neli erinevat liiki.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles