Ajaleht: Prantsuse luurel on oma andmekogumisprogramm

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arvutiklaviatuur
Arvutiklaviatuur Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Prantsuse luureteenistusel on oma hiiglaslik elektrooniliste andmete kogumise võrgustik, kirjutas ajaleht Le Monde neljapäeval.

Ajalehe kohaselt kogub välisluureteenistus Generale de la Securite Exterieure süstemaatiliselt infot Prantsusmaa arvutitest ja telefonidest saadetud elektrooniliste andmete ning piiriüleste sideühenduste kohta.

Le Monde oma allikaid ei nimetanud.

Ajalehe kohaselt salvestab välisluure oma Pariisi peakorteri kolmekordses maa-aluses punkris «kõigi elektronkirjade, lühisõnumite, telefonikõnede, Facebooki ja Twitteri postituste» metaandmed.

Välisluure ametnikud neljapäeval artiklit ei soostunud kommenteerima.

Andmekogumisprogrammi arhiiv hõlmab kümneid miljoneid gigabaite ja teistel Prantsuse luureteenistustel, sealhulgas sõjaväeluurel, sisejulgeolekul, Pariisi politseil ja finantskuritegude eritalitusel, on sellele ligipääs, kirjutas Le Monde.

USA endine luuretöötaja Edward Snowden lekitas mais ajakirjandusele lekitas ajakirjandusele, et Ühendriikides kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid ning sealsed eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile juurdepääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele.

Prantsuse andmekogumisprogramm saab oma andmed kätte luuresatelliitide ning Prantsuse ülemereterritooriumides või endistes asumaades asuvate pealtkuulamisjaamade abil või merealustest sidekaablitest.

Prantsuse parlamendi luurekomisjoni endine esimees Patricia Adam ütles, et Prantsuse andmekogumisprogramm ja ameeriklaste PRISM pole võrreldavad. Adami sõnul tegelevad prantslased «kalastamise», aga ameeriklased «traalimisega».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles