Saada vihje

Leedu kritiseerib Nord Streami keskkonnamõjude hindamisakti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Nord Stream
Nord Stream Foto: graafika: Silver Alt

Leedu keskkonnaministeeriumis valminud hinnang nimetas Läänemerre kavandatava gaasijuhtme Nord Stream keskkonnamõjude hindamisakti ebapiisavaks ja vähetäpseks.

Ministeerium märkis, et hindamisakt ei käsitle kõiki gaasijuhtme rajamisega kaasneda võivaid mõjusid Läänemere ökosüsteemile, mis võivad lähtuda torujuhtme turvalisusest, selle rajamisega kaasneda võivast keemiarelva lekkest ja Läänemeremaade tegevust võimaliku avarii korral.

Leedu keskkonnaministeeriumi hinnangul ei ole keskkonnamõjude hindamisakt piisavalt põhjalik selleks, et võimaldaks lubada gaasijuhtme rajamist ja selle käikuandmist.

Leedul, Lätil ja Eestil pole gaasijuhtme rajamise tõkestamise võimalust, kuna juhe ei läbi nende territoriaalvett. Gaasijuhtme rajamiseks peavad veel oma nõusoleku andma Soome, Rootsi ja Taani.

Soome valitsus otsustas küsida gaasijuhtme keskkonnamõjude kohta lisateavet, huvitudes eelkõige sellest, millist ohtu või riski kujutavad endast merre uputatud keemiarelvad. Soome soov haakub Nord Streami esitatud keskkonnamõju hindamise aruandega ning Soome tunneb huvi selle vastu, millist Soomet mõjutada võivaid nähtusi Saksamaa, Taani, Rootsi ja Venemaa vetes võib ilmneda.

Eelkõige huvitavad Soomet need piirkonnad, mis asuvad Rootsi ja Venemaa merealal Soome majandusvööndi lähedal.

Eesti keskkonnaministeerium esitas kaheksale riigile Eesti seisukoha, mis viitab Nord Streami KMHs esinevatele probleemidele.

«Mitmeid eeldatavaid mõjusid on käsitletud ebapiisavalt ega ole toodud piisavalt tõestusi ja põhjendusi ebaoluliste mõjude osas,» teatas ministeeriumi keskkonnakorralduse asekantsler Harry Liiv.

Nord Stream AG plaanib Läänemerre rajada trassi, mille kaudu saaks tarnida maagaasi Venemaalt Saksamaale. Kavas on ehitada kaks gaasijuhet, mis kulgevad 1220 kilomeetri pikkusel trassil piki Läänemere põhja.

Ehitustöödega on kavas alustada 2010. aastal. Esimene gaasijuhe peaks tegevust alustama 2011 ja teine 2012. aastal. Gaasijuhtme kaudu on võimalik transportida 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Nord Streami gaasijuhtmete kavandatud tööiga on 50 aastat.

Tagasi üles