Austraalia konservatiivide juht lubas saada aborigeenide peaministriks

Austraalia konservatiivide liider Tony Abbott

FOTO: SCANPIX

Austraalia konservatiivide liider Tony Abbott lubas laupäeval, et valimisvõidu korral veedab ta igal aastal nädala mõnes põliselanike kogukonnas ja temast saab «aborigeeni asjade peaminister».

Abbotti sõnul on tema eesmärk teha Austraalia tõrjutuimast vähemusest oma valitsuse prioriteet, kui ta peaks 7. septembri üldvalimised võitma.

«On väga hea, kui sul on õigus elada oma maal, õigus kõndida oma maal ja õigus vajaduse korral teised inimesed oma maalt välja ajada,» rääkis Abbott Kesk-Austraalias Nhulunbuys kogukonnakoosolekul.

«Aga maa peab olema vaimse vara kõrval ka majanduslik vara ja mina teen kõik, mida suudan, et valitsus neis asjus samme astuks.»

Konservatiivide juht lubas veeta igal aastal nädala mõnes kõrvalises aborigeenide kogukonnas ning teha algust Nhulunbuyga.

«Need paigad on koduks esimestele austraallastele, miks ei võiks nad olla koduks meie peaministrile?»

Abbott tõotas ka, et korraldab juba esimese ametiaasta jooksul referendumi aborigeenide tunnustamiseks põhiseaduses. Vastava ettepaneku tegid leiboristid, kuid kogukondade vähese huvi tõttu jäi ettevõtmine esialgu kõrvale.

Arvatakse, et Briti asunduse tekkimise ajal oli Austraalias põliselanikke umbkaudu miljon, praegu on neid 23 miljonist elanikust 470 000. Sotsiaalsed probleemid on aborigeenide seas märksa teravamad kui teistes Austraalia kogukondades. Aborigeenide seas on levinud haigused, kuritegevus, madalam haridustase, suurem tööpuudus ja lühem eluiga.

Tagasi üles