Vene õigeusukiriku pea Kirill teatas soovist parandada suhteid Konstantinoopoli patriarhaadiga, suhete halvenemise üks ettekäändeid on Moskva patriarhaadi soovimatus tunnustada Konstantinoopoli patriarhaadiga seotud Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikut (EAÕK).
Kirill tahab paremaid suhteid Konstantinoopoli patriarhiga
Vene õiigeusukiriku välissuhteid juhtiv peapiiskop Illarion teatas kohaselt, et Kirill soovib 4.-6. juulini kestva visiidi ajal Türki avada uue lehekülje suhetes Konstantinoopoli patriarhaadiga, edastas Interfax.
Illarion lisas, et tulevikus peab kahe patriarhaadi suhetes olema välistatud olukord, mis tekkis Eestis 1996. aastal.
Peapiiskop kordas Vene õigeusukiriku väidet, et tol aastal asutas Konstantinoopoli patriarhaat ühepoolselt EAÕKi ning tekitas niimoodi konflikti, mis on senini lahendamata.
«Me loodame väga, et kaks patriarhi (Kirill ja Konstantinoopoli patriarh Bartholomeus - BNS) leiavad võimaluse kokku leppida uues koostööformaadis,» ütles Illarion.
Moskva patriarhaat on viimastel aastatel tõstatanud EAÕKi teema ja kinnitanud, et Eesti aladel elavad õigeusklikud on seitsme sajandi jooksul kuulunud Vene õigeusukirikusse. Sellest seisukohast lähtudes on Moskva patriarhaat korduvalt tauninud EAÕK registreerimist Eestis 1993. aastal ning selle taastunnustamist Konstantinoopoli patriarhaadi poolt 1996. aastal.
Nii lükkas vene õigeusu piiskoppide kogu 2000. aastal tagasi Konstantinoopoli patriarhaadi ettepaneku tunnustada EAÕKd. Sama kogu otsustas, et Vene õigeusukirik ei osale neil õigeusklike foorumeil, kus on ka EAÕK esindajad.
Samuti on Moskva patriarhaat sellega sidunud oma osalemise dialoogis Vatikani ja anglikaani kirikuga.
EAÕKi metropoliit Stefanus on BNSile öelnud, et väited EAÕKi asutamisest 1996. aastal ei vasta lihtsalt tõele, sest EAÕK sai autonoomia juba 1923. aastal.
Stefanuse sõnul tekitab Moskva patriarhaadi hoiak konflikte ning EAÕKi küsimuses on patriarhaat end ülejäänud õigeusumaailmale vastandanud.
Samuti on rahvusvaheline ajakirjandus viidanud Moskva patriarhaadi soovile saada endale praegu Konstantinoopoli patriarhaadi käes olev juhtroll õigeusumaailmas.