Honduras käskis Venezuela diplomaatidel riigist lahkuda

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Venezuela toetab võimutülis kukutatud Hondurase presidenti José Manuel Zelaya Rosalest.
Venezuela toetab võimutülis kukutatud Hondurase presidenti José Manuel Zelaya Rosalest. Foto: Reuters / Scanpix

Sõjaväe toel riigipöördega võimule tulnud Hondurase ajutine valitsus andis eile Venezuela saatkonna töötajatele 72 tundi aega, et maalt lahkuda.

Hondurases võimu haaranud valitsus süüdistab Venezuela esinduse töötajaid vägivallaga ähvardamises ja Hondurase siseasjadesse sekkumises. Caracase esindajad on süüdistused tagasi lükanud, vahendas AFP.

«Me ei tunnusta Roberto Micheletti valitsust. See de facto valitsus tuli võimule riigipöörde käigus ja bajonettide abil,» ütles Venezuela chargé d'affaires Uriel Vargas, kinnitades, et saatkonna töötajad riigist ei lahku.

Hondurase president José Manuel Zelaya Rosales tegi Venezuela presidendi Hugo Cháveze ja mitme teise Ladina-Ameerika riigi liidri eeskujul katse muuta põhiseadust nii, et ta saaks võimaluse riigipeana jätkata. See tõi Kesk-Ameerika riigis kaasa aga riigipöörde.

Ajutine valitsus eesotsas Roberto Michelettiga lubas riigist välja saadetud Zelaya kodumaale naasmisel vahistada ja kohtu alla anda. 80ndatel Kesk-Ameerika veriseid konflikte vahendanud Costa Rica riigipea Óscar Arias, kes võitis 1987. aastal ka Nobeli rahupreemia, hoiatas, et Honduras on kodusõja lävel ja julgustas pooli läbirääkimisi jätkama .

«Me peame teda [Ariast] toetama. Kõik teised võimalused on üsna halvad,» ütles Euroopa Liidu eesistujamaa Rootsi välisminister Carl Bildt viidates läbirääkimisi vahendavale Costa Rica presidendile. Bildt lubas säilitada kontaktid ka Hondurase de facto valitsusega, et jõuda rahumeelse lahenduseni.

Tagasi üles