Suri Lõuna-Korea ekspresident

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kim Dae-jung (ratastoolis) ekspresidendi  Roh Moo-hyun matusel Soulis juuli keskel.
Kim Dae-jung (ratastoolis) ekspresidendi Roh Moo-hyun matusel Soulis juuli keskel. Foto: AP / Scanpix

Täna suri 83 aasta vanuses südamepuudulikkuse tõttu Lõuna-Korea endine president Kim Dae-jung, teatas uudisteagentuur Yonhap haiglaallikatele viidates.


2000. aastal kohtus ta Pyongyangis kommunistliku Põhja-Korea liidri Kim Jong-iliga, teenides Nobeli rahupreemia suhete parandamise eest kahe Korea vahel, kes pärast 1950.-53. aasta sõda ei ole ametlikult rahulepet sõlminud.

Kim Dae-jung oli Lõuna-Korea president aastail 1998-2003.

«Ta kuulutati surnuks kell 13.43 (Eesti aja järgi kell 07.43),» ütles Souli haigla pressiesindaja. «Tema südame töös esinesid kell 13.35 häired ja süda seiskus mõne minuti pärast meie elustamiskatsetest hoolimata.»

Kim viidi 13. juulil haiglasse kopsupõletiku ja sellega seotud tüsistuste tõttu.

«Me kaotasime täna suure poliitilise juhi,» ütles ametisolev president Lee Myung-bak avalduses. «Rahvas mäletab kaua tema saavutusi ja pingutusi demokratiseerimise saavutamise nimel.»

Viimasel eluaastal pidi Kim vaatama, kuidas tema jõupingutused praeguse konservatiivist presidendi Lee ametiajal luhtusid ja suhted Pyongyangiga taas halvenesid. Siiski ei taganenud ta oma lepituspoliitikast.

«See on parim moodus riikliku tragöödia lõpetamiseks ja taasühendatud kodumaa saavutamiseks,» ütles ta viimases kõnes presidendina.

Endine poliitvang, keda kutsuti initsiaalide järgi DJ-ks, valiti presidendiks 1997. aasta detsembris. Tegu oli esimese korraga Lõuna-Koreas, kui riigipeaks sai opositsioonipartei kandidaat.

Rahvusvahelisel areenil teatakse Kimi ajaloolise käepigistuse järgi Põhja-Korea liidri Kim Jong-iliga 2000. aasta juunis, kui lõhenenud poolsaare juhid esmakordselt kohtusid.

Kohtumisega tipnes «päikesepaiste poliitika», mis Kimile Nobeli rahupreemia tõi. Tema eesmärk oli parandada suhteid Pyongyangiga mitmesuguste initsiatiivide kaudu ja kahandada majandusintegratsiooni abil riikide kavandatava ühinemisega kaasnevat koormust.

Ta võitles innukalt aastail 1961-1979 võimul olnud diktaatori Park Chung-hee vastu. 1973. aasta augustis röövisid Korea luureagendid ta tema hotellitoast Tokyos ja kavatsesid ta merre visata, kuid USA ja Jaapani kiire sekkumine päästis tema elu.

1970. aastatel tehti talle atentaadikatse, kui üks veok tema auto teelt välja rammis, ja avariis saadud vigastuse tõttu lohistas ta kõndides jalgu.

Kim oli pühendunud katoliiklane ja suurepärane kõnepidaja nii korea kui ka inglise keeles. Tema täpne sünnidaatum ei ole teada, kuid mitmes biograafias on selleks märgitud 6. jaanuar 1924.

Kim astus ametisse 1998. aasta alguses Lõuna-Koread laastanud majanduskriisi haripunktis ja sundis riiki taotlema Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF) 57 miljardi dollari suurust abipaketti.

Tema juhtimise all tuli riik kriisist välja ning viis läbi ulatuslikud majandusreformid ja ettevõtete restruktureerimise

Märksõnad

Tagasi üles