Saada vihje

Hezbollah’ juht soovib Jeruusalemma

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Hezbollah’ liider Sayyed Hasan Nasrallah kõnelemas rahvakoosolekul Beirutis eelmisel nädalal, kui oli puhkenud konflikt Hezbollah’ ja Iisraeli vahel.
Hezbollah’ liider Sayyed Hasan Nasrallah kõnelemas rahvakoosolekul Beirutis eelmisel nädalal, kui oli puhkenud konflikt Hezbollah’ ja Iisraeli vahel. Foto: Reuters / Scanpix

Kaks nädalat tagasi sõdurite vangistamiskäsku andes lootis Hezbollah’ liider Sayyed Hassan Nasrallah sooritada oma kolmanda kangelasteo Lähis-Ida araablaste silmis. Araablaste triumfid on olnud harvad pikas Lähis-Ida sõjas ja mõne vangi vabastamine Iisraeli sõdurite vastu teeks Nasrallah’st suure juhi, kes ta on alati tahtnud olla.

Praegu purustab aga Iisraeli sõjamasin ta kodumaad Liibanoni juba 13 päeva ning konflikti lõpp ei paista olevat lähedal.

Lähis-Ida tugevaima ja suurimat edu saavutanud Iisraeli-vastase rühmituse karismaatilise liidri astutud riigi ja omaenda jaoks riskantne samm on loogiline jätk Nasrallah’ ja Hezbollah’ Iisraeli hävitamisele suunatud missioonile.

Populaarne poliitik

Musta pearätikut kandev Hezbollah’ liider on Liibanoni tuntuim poliitik ja populaarne eriti vaeste šiiitide hulgas. Tema kõnesid laetakse mobiiltelefonidesse helinateks ning Beiruti taksojuhid mängivad ta kõnesid raadiost muusika asemel. 46-aastase habemega juhi nägu ilustab Beirutis majade seinu, võtmehoidjaid ja mobiiltelefonide kõnekaarte.

Aastal 1960 Beirutis sündinud Sayyed Hassan oli vanim üheksast lapsest perekonnas, kes elas Beiruti kristlaste linnaosas.

Poliitilisel karjääril astus ta esimese sammu juba 15-aastaselt, kui ta liitus Amali, Iraani toetatud poliitilise rühmitusega, mis esindab šiiite Liibanonis. Koraaniõpinguteks kolis ta šiiitide pühasse linna Najafisse Iraagis. Ta naasis koju 1978. aastal ning jätkas õpinguid Amali juhi Abbas al-Musawi silma all.

Nasrallah’ vaimulikud ja poliitilised teadmised tegid temast täiusliku liidri 1982. aastal Iisraeli rünnakule vastu astunud Hezbollah’le (eesti keeles Jumala Erakond).

22-aastane mees pühendas järgmised seitse aastad oma elust Iisraeli vastu võitlemisele. Aastal 1989 jättis Nasrallah okupeeritud kodumaa, et keskenduda islamiõpingutele ajatolla Homeini Iraanis.

Uus juht

Nutikas populist sai Hezbollah’ liidriks 1992, kui Iisraeli rünnakuhelikopterid tabasid oma rakettidega tema eelkäijat ja õpetajat Abbas al-Musawit. Islamistide enesetapurünnakuid maailmale tutvustanud Hezbollah sai pragmaatiliselt Nasrallah’lt uusi juhtnööre. Hezbollah muutus poliitiliseks parteiks, mis taotles legitiimsust Liibanoni parlamendi kaudu.

Hezbollah saavutas suure võidu 2000. aastal, kui Iisraeli sõjavägi tõmbus Liibanonist välja pärast 18 aastat jätkunud okupatsiooni. Hezbollah’ vastupanu on üldiselt peetud oluliseks põhjuseks, miks Iisrael loobus Liibanoni valitsemisest. «Me oleme vabastanud Lõuna[-Liibanoni]. Järgmisena vabastame me Jeruusalemma,» kuulutas ninamees Nasrallah.

Nasrallah’ teiseks suureks võiduks peavad araablased vangide vahetust 2004. aastal, kui Iisraeli võimud vabastasid 430 palestiinlasest vangi vastutasuks Hezbollah’ poolt vangi võetud ühe iisraellasest ärimehe ja kolme Iisraeli sõduri surnukeha tagastamisest Iisraelile.

Tollane edukus on ilmselt pannud Nasrallah’d uuesti vangide vahetamisel kätt proovima.

Nasrallah’ ideoloogias ühinevad Islami ekstremism ja pragmaatiline poliitika. Tulevikus näeb ta Hezbollah’d rahumeelse parlamentaarse parteina.

«Me oleme oma relvadest siiamaani kinni hoidnud ainult sellepärast, et jätkuv oht Iisraelist teeb selle vajalikuks,» ütles ta intervjuus ajalehele Washington Post.

Nasrallah leiab, et Liibanon peaks olema demokraatlik riik, kuid peab «märterluseks valmis sõdureid» ainsaks viisiks tagada riigis turvalisus.

Hezbollah’ ninamees ei sallivat tsiviilisikute tapmist. Näiteks mõistis ta hukka al-Qaeda rünnakud USA vastu septembris 2001. Al-Qaedaga pole ta suhted niigi eriti südamlikud. Viimase liikmed üritasid mõrvata Nasrallah’d selle aasta aprillis ja Al-Qaeda Iraagi raku hiljuti tapetud juht Abu Musab al-Zarqawi nimetas Hezbollah’d «sunniaraabide vaenlaseks».

Samas on Nasrallah’ juhitud organisatsioon kurikuulus mitme enesetapurünnaku tõttu Iisraeli tsiviilisikute pihta ning nüüdki sajavad Hezbollah’ raketid Põhja-Iisraeli linnadesse. Palestiinas õigustab Nasrallah tsiviilelanike mõrvamist Iisraeli vägivaldsusega ning sellega, et see on palestiinlaste ainuke viis ennast kaitsta.

Araabia maailma reaktsioonid Nasrallah’ nüüdse ettevõtmise kohta on erinevad. Fanaatilisem osa araablastest peab karismaatilist Nasrallah’d endiselt julgeimaks ja tugevaimaks araablaste huvide kaitsjaks ja sõduriks. Teisest küljest on edumeelsemad liidrid mõistnud hukka Hezbollah’ ja selle toetajate, Iraani ja Süüria sõjaõhutamise.

Tavalised liibanonlased aga tunnevad, et fanaatikutest Hezbollah, eesotsas Sayyed Hassan Nasrallah’ga on toonud nendele kaela tohutu hävingu. Modernsena esinev Nasrallah hoiab enda käes võtit konflikti lõpetamiseks – kahte Iisraeli sõdurit.

«Vangid naasevad koju ainult ühel viisil: läbirääkimised ja vangide vahetus,» kinnitas šeik Nasrallah konflikti algul.

5 FAKTI

• Äärmusrühmitus Hezbollah’ liidrina käsutab Sayyed Hassan Nasrallah 600–1000 koolitatud võitlejat ja tundmatut hulka vabatahtlikke.

• Hezbollah’ võitlejad ründasid Nasrallah’ käsul patrullivaid Iisraeli sõdureid 12. juulil, tapsid viis ja võtsid kaks vangi.

• Iisraeli USA suursaadik on nimetanud Nasrallah’it «kõige targemaks ja ohtlikumaks juhiks araabia maailmas».

• Nasrallah on lugenud endiste Iisraeli peaministrite Ariel Sharoni ja Benjamin Netanyahu’i mälestusi, et õppida tundma vaenlase mõtlemisviisi.

• Nasrallah’ kantud must pearätik tähendab, et ta põlvneb prohvet Muhamedist.

Tagasi üles