Saada vihje

Poliitiline võitlus kandub Ukrainas taas tänavale

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peaminister Viktor Janukovitši pooldajad laupäeval Kiievi kesk­linnas meelt avaldamas.
Peaminister Viktor Janukovitši pooldajad laupäeval Kiievi kesk­linnas meelt avaldamas. Foto: AFP / Scanpix

Presidendi ja peaministri vastasseis Ukrainas kulmineerus nädalavahetusel Kiievis rohkearvuliste miitingutega, mis tuletasid meelde kahe aasta taguse oranži revolutsiooni õhustikku.

Ukraina pealinna tänavaile tuli kümneid tuhandeid inimesi nii presidendi Viktor Juštšenko kui ka peaminister Viktor Janukovitši pooldajate seast. Mõlemad meeleavaldused eirasid varasemat kohtuotsust, mis keelas laupäeva õhtul massilised väliüritused.

Vastasseisu põhjuseks on põhiseadusreform, mis vähendas Ukraina presidendi volitusi.

Kaks aastat tagasi Juštšenkolt võitluses presidenditooli pärast lüüa saanud ja läinud aastal üldvalimiste järel oranžide omavaheliste vastuolude tõttu peaministriks saanud Janukovitš naudib nüüd parlamendi enamuse toel endisest suuremat võimu.

Võimu koondamine

«Valitsev koalitsioon on suunanud kogu oma tegevuse riigipöörde teostamiseks ja võimu koondamiseks enda kätte,» sõnas presidendi toetajate miitingul endine siseminister Juri Lutsenko. «Oleme sind, Viktor Juštšenko, palganud selleks, et kaitseksid meie õigusi ja vabadusi. Kaitse meid võimu enda kätte koondajate eest.»

Presidendipartei Meie Ukraina uus juht Vjatšeslav Kirilenko teatas miitingul, et kui parlamenti praegu laiali ei saadeta, jäävad 2011. aastal riigis tõelised valimised tulemata. «Regioonide partei (Janukovitši partei – toim) kirjutab kõikjal enda toetuseks 101 protsenti ja ütleb, et nii oligi,» sõnas ta.

Parlament laiali

Riigipea on varem ähvardanud parlamendi laiali saata, kuna kardab, et Janukovitšit toetavad poliitilised jõud suudavad opositsioonisaadikute üle meelitamisega saada kokku niisuguse enamuse, mis suudab presidendi vetoõigusest üle astuda.

Varem on Ukraina president vetostanud mitu seadust, mis laiendasid peaministri võimu ja vähendasid tema oma. Samuti üritas Juštšenko tulutult kaitsta Ukraina läänemeelset välisministrit Boriss Tarasjukki, kelle peaminister Janukovitš vallandas.

Juštšenko lubas, et kutsub täna konsultatsioonideks kokku parlamendi fraktsioonide juhid. «Edasi tegutseme vastavalt kujunenud olukorrale,» teatas ta. «Kui konstruktiivset dialoogi ei sünni, olen valmis parlamendi laiali saatma.»

Oma toetajate miitingule saabunud peaminister Janukovitš ei jäänud vastust võlgu. «Kui president tunnistab demokraatia põhimõtteid, tuleb tal Ukraina rahva valikut austada vaatamata isiklikele eelistustele,» sõnas ta. (PM)

Kommentaarid
Tagasi üles