«Sooviksime, et Eestis oleks üks ordodoksi kirik,» sõnas patriarh. Praegu on neid kaks – 90. autonoomiaastat tähistav Konstantinoopolile alluv Eesti Apostlik-Õigeusukirik (EAOK) ja Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK). Patriarh kinnitas, et Konstantinoopoli oikumeenilise patriarhaadi ja Eesti Apostliku Õigeusukiriku poolt on hea tahe koostööks olemas ning jääb üle loota, et Moskva patriarhaat vastab sellele samuti.
Vabariigi president meenutas, et Eestis valitseb riigi ja kiriku lahusus ning kirikud ei peaks tegelema poliitikaga ja riigid kiriku pädevusse kuuluvate valdkondadega. «Soovin rõhutada Eesti Apostliku õigeusukiriku head tahet keisrile keisri oma ja jumalale jumala oma andmisel,» sõnas president. Vahepeal on raske mõista segadust, mis selle fundamentaalse piibliteksti ümber tekkinud on - kirikud ja riigid kipuvad sageli kaotama arusaama sellest, mis on mis, nentis Ilves.
Patriarh kõneles ka murettekitavast olukorrast Süürias ning sellest, mida üldse suudab kirik olukorra lahendamisele kaasaaitamisel teha. «Meil vaimulikena pole palju mõjutusvahendeid. Me ei kasuta relvi, ainult palvetame rahu eest,» sõnas ta ja tunnistas, et teda valdab hirm sündmuste arenemise ees veelgi keerulisemas ja raskemas suunas ning seda mitte ainult Süürias, vaid kogu Lähis-Idas. «Meie palve jumalale on: kaitse üle kõige süütuid inimesi – lapsi, naisi, neid kes tahavad elada rahus. Revolutsioonid ei sõltu neist,» lisas ta.
President Ilves kordas juba reedel Washingtonis öeldut, rõhutades, et keemiarelvade kasutamist ei tohi mitte mingil juhul aktsepteerida ning maailm peab sellele reageerima.