Polanski vahistamine vihastas prantslasi ja poolakaid

Roman Polanski

FOTO: AP Photo / Scanpix

Prantsusmaa poliitiline eliit astus pühapäeval välja Roman Polanski kaitseks, kutsudes Šveitsi üles vabastama maailmakuulsat filmilavastajat, mitte teda USA-sse välja saatma.


Polanski vabastamise nimel on võtnud sõna ka filmitegijad, süüdistades Šveitsi liigses agaruses.

Polanski, keda Ühendriikides süüdistatakse seksuaalsuhtes alaealisega, pidi saama pühapäeval Zürichi filmifestivalil elutööpreemia, kuid võeti USA 1978. aasta vahistamiskäsu alusel hoopis vahi alla.

Prantsusmaa kultuuriminister Frederic Mitterrand ütles, et on uudisest vapustatud, lisades, et nii tema kui president Sarkozy sooviksid näha tunnustatud režissööri kiirelt oma pere juurde naasmas.

«(Mitterrand) kahetseb sügavalt, et sellele oma elus niigi palju nägema pidanud inimene peab läbi tegema uue katsumuse,» seisab kultuuriministeeriumi avalduses.

Ka Prantsuse välisminister Bernard Kouchner tegi avalduse, milles nõudis Šveitsi ametivennalt Polanski õiguste austamist ning avaldas lootust, et asi leiab positiivse lahenduse.

Polanskil on Prantsusmaa kodakondsus ning ta on abielus laulja ja näitleja Emmanuelle Seigneriga. Pärast põgenemist Ühendriikidest 1978. aastal on ta veetnud suure osa oma elust Prantsusmaal, kuid külastab sageli riike, kellel ei ole ekstraditsioonilepet USA-ga.

Viimase kolme aasta jooksul palju Polanskiga töötanud Briti kirjanik väljendas vahistamise üle sügavat nördimust.

«Ma olen šokeeritud, et ükskõik millist 76-aastast inimest, nimekat või mitte, koheldakse sellisel viisil,» lisades, et Polanski külastas tihti Šveitsi, kus tal oli isegi Gstaadis maja.

«On raske mitte uskuda, et see robustne tegu on mingil moel poliitiliselt motiveeritud,» ütles ta.

Pariisis sündinud Polanski kolis oma juudi perekonnaga Poolasse veidi enne Teist maailmasõda, kui oli veel väike poiss. Tema ema hukkus natside koonduslaagris, kuid Polanskil õnnestus pääseda ning ta veetis enne läände siirdumist oma noorpõlve Poolas.

Tema suhted Poolaga on endiselt tugevad ning välisminister Radoslaw Sikorski ütles, et võib Polanski asjas otse USA võimude poole pöörduda.

«Ma kaalun pöördumist Ameerika võimude poole seoses võimalusega, et USA president kuulutaks välja armuandmisdokumendi, mis asja lõplikult lahendaks,» ütles Sikorski uudisteagentuurile PAP.

Ka Poola filmitegijad asusid Polanski kaitsele.
«Me ei mõista, mis Šveits kutsus Polanski filmifestivalile elutööpreemiat vastu võtma ning siis arreteeris ta,» sõnas Poola filmiliidu president Jacek Bromski.

«Me peame seda olukorda skandaalseks ning näiteks arusaamatust üliagarusest.»

Tagasi üles