Saada vihje

Voitenko: Arctic Sea’d ei taheta ebamäärase staatuse tõttu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Mari Kamps
Copy
Mihhail Voitenko
Mihhail Voitenko Foto: AP / Scanpix

Merebülletään-Sovfraht endine peatoimetaja Mihhail Voitenko rääkis portaalile

Telegraf.lv

antud intervjuus, et riigid ei taha Arctic Sea'd skandaalide ja ebamäärase staatuse tõttu.

Praeguseks on ära öelnud Hispaania, Malta ja Alžeeria. Milleks lubada riiki laeva, mille eest keegi ei seisa ja mille ametlik staatus on täiesti ebamäärane, küsis ta. Ka pole meeldivad laevaga kaasnevad skandaalid.

Meestel ei lubata perekondadega suhelda sellepärast, et kardetakse skandaale ja infoleket. Nelik on pinge all, väidab Voitenko. «Ja anna neile väikseimgi võimalus, siis kurat teab, mida nad räägivad,» lisas ta.

Mõned 11st kodusesse Arhangelskisse naasnud meremeestest andsid intervjuu telesaatele «Inimene ja seadus» (Tšelovek i zakon), rääkides kaaperdamisest ja peksmisest.
Voitenko rääkis, et ei usu ühtegi selles saates räägitud juttu ega ka mitte prokuratuuri uurimiskomiteed.

Meremehed on võimude kätes. Kui nad on andnud allkirja lubades juhtunust mitte lobiseda, siis millest siin üldse rääkida saab. Piraatluse versioon ei kannata pehmelt öeldes mitte mingit kriitikat ja ühtegi ametnikku uskuda ei tohi.

Ilma nelja meremeheta (kapten, pootsman, kaks mehaanikut) muutuks Arctic Sea täiesti kasutuskõlbmatuks. Nad on vajalikud selleks, et laev oleks mingilgi määral tehniliselt vastuvõetavas seisukorras.  

Millega lõpeb Arctic Sea lugu, küsis väljaanne. Mitte millegagi ei lõpe, vastas Voitenko. Kui kõik läheb edasi nii, nagu praeguseks on läinud, siis veetakse Arctic Sea Novorossiiskisse ja seal hakatakse asja uurima.

Kui kuskilt peakski esile kerkima informatsioon laeval veetud kaubast, siis aja jooksul see kõik vaibub, jättes jälje maailma käitumisse suhtumises Venemaasse, rääkis merendusspetsialist.

Kodumaale naasmist Voitenko ei välista. «Ausalt öeldes pole mul aimugi, millal või kas see võimalik on.»

Pärast Arctic Sea saagast eemaldumist tundis mees, et justkui koorem oleks õlgadelt maha kukkunud.

Voitenko rääkis, et praegu saab ta kirjutada teravamalt ja otsekohesemalt. Samuti on nüüd võimalik kirjutada üksnes nendest asjadest, mis teda erutavad - laevandus ja Vene Kaug-Ida.

Venemaalt põgenenud mees elab Tais ja töötab Vene ajalehe Novaja Gazeta korrespondendina Aasia -Vaikse ookeani regioonis.

Malta lipu all sõitev Arctic Sea lahkus 22. juulil Soomest Pietarsaarist ja pole siiani sihtkohaks olevasse Alžeeriasse jõudnud.

Tagasi üles