K, 6.12.2023

USA Kongress asub arutama Süüria küsimust

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA kongress asub pärast suvepuhkust arutama Süüria küsimust
USA kongress asub pärast suvepuhkust arutama Süüria küsimust Foto: SCANPIX

USA Kongress alustab täna pärast suvepuhkust uuesti tööd, hakates arutama Süüria võimalikku sõjalist ründamist.

USA president Barack Obama teatas augusti lõpus, et Ühendriikidel on tõendid Süüria valitsuse korraldatud keemiarünnakust ning ta on otsustanud anda Süüriale sõjalise löögi, ent soovib sellele ka Kongressi toetust.

Kuna Kongress oli suvepuhkusel ja kongresmene erakorralisele istungile kokku ei kutsutud, lükkus küsimuse arutamine edasi. Täna lõpeb aga kongresmenide suvepuhkus ning kogunetakse teemat arutama. USA meedia andmetel toimub hääletus nii senatis kui ka esindajatekojas kõige varem kolmapäeval.

Vaatamata Kongressi otsusele jääb Obamale siiski õigus rünnak korraldada ka juhul, kui demokraatide kontrollitavast senatist ja vabariiklaste enamusega esindajatekojast koosnev parlament seda heaks ei kiida.

Damaskus on keemiarünnaku korraldamist eitanud, süüdistades selles terroristlikke mässulisi. Süüria president Bashar al-Assadi sõnul puuduvad USA-l igasugused tõendid väidetava keemiarünnaku kohta.

Väidetavat keemiarünnakut uurivad ka ÜRO keemiarelvaeksperdid, kelle lõppraport peaks valmima septembri lõpuks.

Kuigi Obama ja tema meeskond püüdsid kongresmene ka suvepuhkuse ajal veenda Süüria ründamise vajalikkuses, arvatakse, et suur osa senaatoreid ei poolda Süüria konflikti sekkumist. Nende seas on ka Obama demokraatidest parteikaaslasi.

Obama püüab panna vastaseid meelt muutma. Obamal on täna plaanis anda USA suurimatele uudistekanalitele intervjuusid ning homme esineda televisioonis kõnega.

Ka USA välisminister John Kerry on püüdnud veenda Ühendriikide liitlasi sõjalise rünnaku vajalikkuses. Enamiku Euroopa Liidu riikide arvates tuleb ära oodata aga ÜRO keemiarelvaekspertide raport Süüria kohta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles