Saada vihje

Mir-i kukkuvad tükid Eestile ohtu ei kujuta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vene orbitaaljaam Mir teeb viimaseid ringe ümber Maa. Vene kosmoselendude juhtimiskeskuse spetsialistide töörühm kinnitas eile Miri Vaiksesse ookeani uputamise kuupäevaks 23. märtsi, teatab SL Õhtuleht.

Vene spetsialistid suunavad 15 aastat vana Miri Vaiksesse ookeani Uus-Meremaa ja Tshiili vahel. Siiski pole välistatud oht, et uputamine väljub kontrolli alt ja 137-tonnise orbitaaljaama rusud langevad kusagile asustatud piirkonda. Planeeritud uputamiskoha ümbruskonnas asuvad riigid on igaks juhuks häireolukorras. Jaapani politseijõud ja päästeüksused on ootevalmis. Jaapani rahvusliku kaitse valitsuse ülem jättis Miri rusude Jaapanisse kukkumise kartuses koguni ära sellele nädalale planeeritud visiidi USAsse. Tshiili on seadnud kõrgendatud valmidusse riigi mere- ja õhujõud. Võimud hoiatasid Austraalia ja Uus-Meremaa elanikke, et neil jääb võimaliku häiresignaali saamisel Miri rusude eest varjumis eks aega pool tundi.

Eesti on väljaspool hädaohtu

Eesti on õnneks väljaspool hädaohtu, sest lähim koht meile, kuhu Miri tükid võivad musta stsenaariumi korral langeda, on Poola pealinn Varssavi. Küll muretsevad aga sakslased. Vene kosmosespetsialistide sõnul ei ohusta Mir Maa looduskeskkonda, sest orbitaaljaama pardal ei ole radioaktiivseid ja mürgiseid aineid. Ka ei tasuvat karta Miri pardal elavaid mutantbaktereid, sest atmosfääri sisenemisel kuumenevad Miri tükid kuni 1500 kraadini Celsiuse järgi. Sellest tempe-ratuurist piisab, et tappa kõik mikroorganismid.

Iraan tahtis Miri ära osta

Venemaa valitsus langetas otsuse Miri uputamise kohta mullu 16. novembril. Algse plaani järgi pidi seda tehtama juba veebruaris. Telekompanii NTV teatas eelmisel nädalal, et Californias asuv kompanii Infotelesys Inc. tahtis Miri ära osta, kuid ei saanud kokku küsitud 100 miljonit dollarit. Kõnelused California kompaniiga lükkasidki Miri orbiidilt äratoomist edasi. Läinud nädalal käis Moskvas visiidil Iraani president Mohammad Chatami, kes tegi ettepaneku müüa Mir Iraanile. Ühtlasi soovis ta, et Venemaa võtaks enda peale Iraani kosmonautide ettevalmistamise. Chatamile vastati eitavalt, sest olevat juba liiga hilja.

Kommentaarid
Tagasi üles